Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Budownictwo

Trwa dobra koniunktura

13.06.2017 12:26  Budownictwo
Trwa dobra koniunktura

Na polskim rynku powierzchni komercyjnych utrzymuje się bardzo wysoki popyt na biura. Największym rynkiem w Polsce jest oczywiście Warszawa. Stolica jest zatem liderem w zakresie wielkości oraz rozwoju dzielnic biznesowych, tj. Mokotów, Wola i Śródmieście. 

W I kwartale br. deweloperzy dostarczyli ponad 150 tys. mkw. nowych biur, natomiast wolumen transakcji wyniósł około 370 tys. mkw. To o 40 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Za tak dobre wyniki w obszarze popytu odpowiada przede wszystkim sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W związku z tym obecnie obserwujemy stosunkowo wysoki poziom czynszów najmu mkw. oraz zmniejszający się procent powierzchni niewynajętych - w szczególności taka sytuacja dotyczy centrum Warszawy, gdzie najemcy poszukujący dużych powierzchni mają coraz większy problem ze znalezieniem biura. Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie utrzymują się na poziomie od 20,5 do 23,5 euro za mkw. w centrum i w przedziale 13-16 euro za mkw. poza nim.

Co do upodobań klientów na rynku nieruchomości biurowych to coraz częściej zainteresowani są oni powierzchniami w kameralnych budynkach, które nadają ich firmom pewien styl i indywidualność. Popyt na odrestaurowane kamienice oraz domy adaptowane na powierzchnie biurowe jest co prawda nieco mniejszy niż na powierzchnie w typowych budynkach biurowych. Niemniej, cieszą się one jednak sporym zainteresowaniem wśród najemców, którzy nie chcą zajmować w wielkim biurowcu np. 1/8 piętra, a wolą mieć dom z ogrodem,  czy stylowe gabinety w prestiżowej kamienicy w centrum miasta.

Istnieją firmy, które muszą lokować się w centrum. Należą do nich firmy z dziedziny usług niematerialnych - agencje PR, private banking, doradcze, prawnicze. Duże firmy z branży na przykład przemysłowej raczej unikają okolic centrum miasta. Ma to przede wszystkim podłoże finansowe - wynajem powierzchni w centrum jest dużo droższy niż w innych dzielnicach czy obrzeżach miasta. 

Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki

 

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes