Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie specustawy mieszkaniowej

04.07.2018 16:14  Budownictwo
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie specustawy mieszkaniowej Specustawa o ułatwieniach przy inwestycjach mieszkaniowych została skierowana do drugiego czytania. Dziś podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Chodzi m.in. o skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do maksymalnie roku, a także udostępnienie gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym. To na przykład grunty rolne w administracyjnych granicach miast, a także o obszary, które w przeszłości były wykorzystywane, jako tereny kolejowe, wojskowe czy produkcyjne.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który przedstawiał dokument, powiedział, że jest to bardzo ważna ustawa, która pozwoli istotnie zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce. "Chcemy budować szybciej, szybciej oznacza taniej, bo na gruntach, które są dużo tańsze i mogłyby być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe, oczywiście zawsze za zgodą samorządów i zawsze w zamian za wysokie standardy urbanistyczne" - podkreślił.

Artur Soboń dodał, że w trakcie konsultacji ustawy zgłoszono 1200 uwag do tego dokumentu od 260 podmiotów.
Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie jesienią tego roku.

W czasie posiedzenia Komisji posłowie Platformy Obywatelskiej zgłaszali uwagi co do procedowania ustawy. Według nich powinna być ona na początku skierowania do Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes