Warszawa: Kolejarze budują nowy Dworzec Główny

23.04.2015 15:42  Budownictwo
Warszawa: Kolejarze budują nowy Dworzec Główny Dworzec Główny wróci na koleją mapę Warszawy. Zarząd PKP ogłosił, że stacja zostanie uruchomiona w roku 2018 i będzie obsługiwać przede wszystkim ruch lokalny.

Jak mówi wiceprezes PKP Jarosław Bator, nad szczegółami cały czas trwają prace. Wiadomo jednak, że dworzec zostanie wybudowany pod ziemią. Będzie to tak zwana stacja czołowa, na której pociągi zakończą, bądź rozpoczną swój bieg. Włączenie dworca do rozkładu jazdy, to zadanie dla Polskich Linii Kolejowych. Stacja ma być alternatywą dla linii średnicowej, na której za trzy lata ma się rozpocząć generalny remont.

Razem z dworcem, w okolicach stołecznego Placu Zawiszy postanie centrum biurowo - usługowe.Znajdą się tam także budynki mieszkalne. Zarząd PKP wyłonił właśnie firmę, z którą będzie prowadzić negocjacje w sprawie ostatecznego kształtu tej inwestycji. Wiadomo jednak, że funkcjonujące dziś na starym Dworcu Głównym Muzeum Kolejnictwa będzie się musiało wyprowadzić. Nowa siedziba jest zlokalizowana na Odolanach. PKP negocjują ze stołecznym samorządem, by ten poprawił dojazd w ten rejon. Rozmowy są prowadzone także z samorządem Mazowsza w sprawie finansowania inwestycji. Do przeprowadzki dojdzie prawdopodobnie za trzy lata.

Kolejarze zapewniają, że wszystkie istniejące zabudowania dzisiejszego Dworca Głównego zostaną zachowane i wykorzystane, jako obiekty handlowe i usługowe.

IAR


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • KRESZOW DWOREZC PETYCA ODRZUUCOINA GNMINA BARDZIO ZABIEGA LKIWADIE TORWSKIA PERON KARKSZAYCH PERON WIADUKTY PERON

  ~Gośćkonrad 2017   (30 stycznia 2017 o 13:59)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • KRESZOW DWOREZC STOP LKIWADII LINII KOLEIOWY PERON KRARESAYCH NIEDZYNNIE LINI KOLEIOWY PETYCA ODRZUCONIA GNMINA ZABIEGA LKIWADIE TORWSKIA KOSZTY ROSIONM PKP PERON WIADUKTY PERON

  ~Gośćkonrad 2017   (30 stycznia 2017 o 13:57)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes