Większość Polaków planuje w te wakacje remont

14.06.2018 15:31  Budownictwo
Większość Polaków planuje w te wakacje remont Według badania przeprowadzonego przez Homebook.pl, 89 proc. ankietowanych planuje w tym roku remont, z czego 83 proc. rozpocznie prace w sezonie wiosenno-letnim.

Planując remont, który wymaga sporych nakładów finansowych, jednym ze źródeł jego finansowania może być kredyt hipoteczny.

Można w ten sposób uzyskać lepsze warunki niż przy kredycie gotówkowym, ale należy się liczyć z koniecznością spełnienia bardziej restrykcyjnych wymogów.


Dla wielu z nas lato jest idealnym czasem na przeprowadzenie remontu. Dzieci wyjeżdżają na wakacje, a dzięki temu, że dni są znacznie dłuższe, prace mogą trwać do późnych godzin wieczornych. Jednak skomplikowane i gruntowne remonty oznaczają spore nakłady finansowe. W dobrej sytuacji są osoby, które dysponują własnymi środkami, co jednak zrobić, jeśli remont jest niezbędny, a nam brakuje wolnej gotówki?

Większość z nas planuje w najbliższym czasie remont

Z badania przeprowadzonego przez portal Homebook.pl wynika, że aż 89 proc. ankietowanych planuje przeprowadzenie remontu w 2018 r., a 83 proc. deklaruje rozpoczęcie prac w okresie wiosenno-letnim. ¼ badanych wskazała natomiast, że przeznaczy na ten cel więcej niż 30 tys. zł.

- Nie jest to mała suma i nie każdy dysponuje takimi oszczędnościami, dlatego z pewnością część osób uda się po dodatkowe środki do różnego rodzaju instytucji finansowych. Należy pamiętać, że decyzja o wzięciu pożyczki, kredytu czy debecie musi być bardzo dobrze przemyślana. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Porównajmy przede wszystkim wysokość oprocentowania, całkowity koszt produktu oraz okres spłaty zobowiązania – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Debet, gotówka czy kredyt hipoteczny?

O tym, z jakiej formy finansowania powinniśmy skorzystać, decyduje przede wszystkim wysokość kwoty, jakiej potrzebujemy na przeprowadzenie remontu. Jeżeli planowane prace są drobne i szacujemy, że wydamy na nie kilkaset do kilku tysięcy złotych, to zawsze warto rozważyć skorzystanie z karty kredytowej lub debetu. Przewagą takich sposobów finansowania jest przede wszystkim ich łatwa dostępność i krótki czas oczekiwania na decyzję. W przypadku większych wydatków, należy pomyśleć o kredycie gotówkowym lub hipotecznym.

- Produkt gotówkowy ma tę przewagę, że jego uzyskanie jest znacznie łatwiejsze niż przy kredycie hipotecznym. W przypadku pożyczki gotówkowej nie musimy się tłumaczyć, na co wydamy środki ani potem w jaki sposób je wydaliśmy. Natomiast kredyt gotówkowy jest znacznie droższy od kredytu hipotecznego i może być zaciągnięty maksymalnie na 10 lat. W przypadku kredytu hipotecznego możemy uzyskać wyższą kwotę na dłuższy okres czasu w zdecydowanie niższej cenie, ale formalności będą znacznie bardziej czasochłonne. Przede wszystkim musimy przygotować kosztorys wydatków na remont i wydać środki z kredytu tylko na określony cel. W przypadku kredytu hipotecznego, przy wyborze oferty warto wziąć pod uwagę procedury bankowe odnośnie rozliczenia wydatków. Część banków będzie od nas oczekiwać faktur potwierdzających wydatki, inne banki zadowolą się zdjęciami, a jeszcze inne będą chciały wysłać inspekcję, za którą naliczą sobie dodatkową opłatę – dodaje Katarzyna Dmowska.

Kredyt hipoteczny na remont tylko dla właścicieli nieruchomości

Należy jednak pamiętać, że wzięcie kredytu hipotecznego na remont wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków. Podstawowym wymogiem jest posiadanie danej nieruchomości na własność, dodatkowo nie może być ona obciążona hipoteką. Bank będzie wymagał od nas przygotowania kosztorysu, niezbędna okaże się również wycena nieruchomości, ponieważ wysokość kredytu nie może przekroczyć 80 proc. wartości mieszkania czy domu. Będziemy musieli także udokumentować sposób wydanych środków pochodzących z kredytu.Homebook.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Lato to dobry czas na remont bo np malując mieszkanie można chociażby otworzyć okna by farby szybciej schły. Warto również zadbać o produkty używane przy remoncie bo też są bardzo ważną sprawą, ja korzystam z boramax od seven i remont leci szybko

    ~remonciak   (4 września 2018 o 08:46)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes