Wrocławski rynek nieruchomości z rekordem sprzedaży. Ceny mieszkań idą w górę

13.08.2015 11:46  Budownictwo
Wrocławski rynek nieruchomości z rekordem sprzedaży. Ceny mieszkań idą w górę We Wrocławiu na nowych właścicieli czeka mniej niż 8 tys. nowych mieszkań. Zachowując aktualną dynamikę sprzedaży, wszystkie lokale zostaną wyprzedane w ciągu około 15 miesięcy. Jednak niska podaż nie jest wynikiem braku kolejnych inwestycji, ale rekordowych wyników sprzedażowych.

Deweloperzy ze stolicy Dolnego Śląska, będący członkami Polskiego Związku Firm Deweloperskich, rozpoczęli lub wkrótce zakończą budowę łącznie przeszło 3,8 tys. nowych lokali. Zgodnie z danymi PZFD za luty tego roku, wartość inwestycji na wrocławskim rynku pierwotnym przekroczyła poziom 500 mln zł. Tymczasem całoroczny plan mówił o kwocie 664 mln zł.

Jak wynika z badań firmy Reas, między kwietniem a czerwcem liczba nowych lokali spadła o 6 proc. w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku. Na potencjalnych nabywców czeka jeszcze niecałe 8 tys. mieszkań, co oznacza, że zachowując obecne tempo sprzedaży, do początku 2017 roku wszystkie znajdą właścicieli. Taki scenariusz jest prawdopodobny, bo aktywność kupujących nowe mieszkania we Wrocławiu jest coraz wyższa. Tym bardziej, że wiele osób jest zainteresowanych znalezieniem własnych czterech kątów we Wrocławiu z pomocą rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Dane Banku Gospodarstwa Krajowego mówią, że II kwartale 2015 roku liczba wniosków o finansowe wsparcie w zakupie mieszkania wzrosła o 18 proc. Warto wspomnieć, że pod koniec sierpnia w życie wejdzie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Do oferty włączono rynek wtórny oraz mieszkania spółdzielcze, a także podniesiono limit powierzchni mieszkania objętego programem MdM (dla rodzin z trójką i większą liczba dzieci z 50 do 65 mkw.) oraz mnożnik dofinansowania (dla rodzin z dwójką dzieci do 20 proc., a dla rodzin wielodzietnych do 30 proc.).

Aby kupić mieszkanie od dewelopera w Europejskiej Stolicy Kultury 2016, trzeba się przygotować na wydatek rzędu średnio ok. 6 tys. zł za m kw. Na wysokość wpływa głównie lokalizacja nieruchomości – najdrożej jest na Starym Mieście, Biskupinie, Grabiszynie, a także w okolicach Placu Grunwaldzkiego, Różanki oraz w dzielnicy Wrocław-Południe. Ceny kształtują się tu na poziomie 6-8 tys. zł za mkw. Z kolei poszukujący atrakcyjnych cen (ok. 5 tys. zł/ mkw.) powinni zwrócić się w stronę Psiego Pola, Stabłowic, Maślic, Krzyków czy Jagodna.

Jak zauważa Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development (jeden z deweloperów działających we Wrocławiu), w stolicy Dolnego Śląska notowane są nieznaczne, ale systematyczne wzrosty cen. Dotyczy to nie tylko rynku pierwotnego, ale również wtórnego -zgodnie z raportem Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w lipcu ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 0,6 proc. w porównaniu do czerwca, a z kolei w czerwcu mieliśmy do czynienia ze skokiem cen w górę o 1 proc. miesiąc do miesiąca.Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes