Wykańczasz mieszkanie? Czas oczekiwania na materiały może wynieść 16 tygodni

04.10.2018 11:56  Budownictwo
Wykańczasz mieszkanie? Czas oczekiwania na materiały może wynieść 16 tygodni Nawet 16 tygodni trzeba poczekać na dostawę zamówionych materiałów wykończeniowych do domu lub mieszkania – ostrzega serwis domiporta.pl. Zdecydowanie najdłużej czeka się na meble kuchenne, ale w cierpliwość trzeba się też uzbroić przy zamawianiu podłogi oraz drzwi.

Przystępując do wykańczania mieszkania lub domu, który otrzymaliśmy w stanie deweloperskim musimy przeanalizować nie tylko koszty takiego przedsięwzięcia, ale też dostępność wybranych materiałów. Są co prawda materiały, które teoretycznie możemy otrzymać „od ręki”, czyli w ciągu kilku dni od zamówienia, ale raczej trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli poczekać kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. Dotyczy to w szczególności produktów rzadkich, sprowadzanych z zagranicy czy zamawianych w wersji niestandardowej.

Analitycy serwisu domiporta.pl sprawdzili, jaki jest czas oczekiwania na wybrane materiały wykończeniowe. Zapytali o dostępność produktów wiodących na polskim rynku importerów i producentów. Problem jest o tyle ważny, że czas, w jakim musimy wykończyć nowe lokum ma zazwyczaj różne ograniczenia, np. termin wyprowadzki z poprzedniego mieszkania czy dostępność ekipy remontowej. 

    • Glazura

Jeśli decydujemy się na zakup polskiej glazury, to najpopularniejsze kolekcje krajowych producentów powinny być dostępne w magazynach. Zatem czas oczekiwania na wybrane kafelki będzie wynikał jedynie z operacji logistycznych (przygotowanie, wysyłka i dostawa) i nie powinien przekraczać 4 dni. Gdy zdecydujemy się na zakup rzadziej wybieranych płytek, termin dostawy będzie ustalany indywidualnie, ale nie powinien być dłuższy niż 14 dni. Z kolei zamawiane z katalogu płytki zagraniczne (np. hiszpańskie lub włoskie) dostaniemy zwykle po 8 tygodniach.

Gdy w kuchni zamiast płytek na ścianie zamarzy się nam szkło z nadrukiem, to czas realizacji takiej usługi (szkło zostanie docięte na wymiar określony przez klienta) w jednej z firm wynosi 10 dni plus 3 dni na transport.

    • Gotowy parkiet lub deski wielowarstwowe

Gdy trzeba będzie tego typu drewnianą podłogę ściągać z zagranicy, to odbierzemy ją zwykle nie szybciej niż po 8 tygodniach. Podobny jest czas oczekiwania na posadzkę z drewna egzotycznego, której nie ma w magazynie, chociaż w skrajnych przypadkach może się to wydłużyć nawet do 12 tygodni.

    • Grzejniki

Jeśli zdecydujemy się na grzejnik pokojowy lub dekoracyjny w innym kolorze niż standardowa biel lub model spoza typów i wielkości dostępnych na magazynie, to odbierzemy go po 4-6 tygodniach.

    • Wyposażenie łazienki

W salonach łazienkowych na wannę z hydromasażem, czeka się od 4 do 8 tygodni. Podobny jest czas realizacji zamówienia na nietypową kabinę (wyższą, szerszą). Na wannę 1 akrylową w kolorze poczekamy co najmniej 4 tygodnie. Umywalkę lub sedes z rzadziej wybieranych serii wzorniczych będziemy mogli odebrać również po około 4 tygodniach.

    • Meble kuchenne

Średni czas oczekiwania na konkretne meble z frontami z płyty wiórowej lub MDF laminowanej wynosi 3-4 tygodnie. Gdy zdecydujemy się na blat w innej firmie niż zamawiamy meble, bo ma być np. granitowy - to jego dokładny obmiar będzie wykonany dopiero po ustawieniu wszystkich dolnych szafek. Wydłuża to zakończenie prac o co najmniej 2 tygodnie. Niekiedy jednak na droższą zabudowę kuchenną, np. z frontami w wersji fornirowanej, trzeba będzie poczekać nawet 12-16 tygodni. 

    • Drzwi wewnętrzne

Możemy je dopasować do naszych wymagań zarówno pod względem i wymiarów, wykończenia kolorystyki, jak i wyposażenia (przeszklenia, klamki, zamki). Wówczas od złożenia zamówienia do odbioru drzwi mija od 6 do 8 tygodni.
Najgorszy termin na zamawianie

Nie planujmy zakupów glazury i wyposażenia do łazienki z Włoch, bądź Hiszpanii w wakacje, radzi serwis domiporta.pl. W sierpniu fabryki je wytwarzające mają przestoje, ze względu na urlopy oraz serwis linii produkcyjnych. W efekcie towar zamówiony na przykład w lipcu możemy odbierać najwcześniej pod koniec września, a niekiedy dopiero na początku października.

Nie najlepszym terminem na składanie zamówień, biorąc pod uwagę nietypowe materiały wykończeniowe, jest grudzień i przełom roku. Ma to związek zarówno z przerwę świąteczną, jak i późniejszymi remanentami.

Co wydłuży czas oczekiwania?

Niestety zawsze może zdarzyć się, że zamówiony towar ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu lub otrzymamy nie to co zamawialiśmy. A ponieważ są to materiały przygotowane dla konkretnego klienta, nie ma więc możliwości przyspieszenia ich kolejnej dostawy.

Przystępując do wykończenia mieszkania powinniśmy mieć w ręku nie tylko listę potrzebnych materiałów oraz wyposażenia, ale i przewidywany termin ich dostawy. Pomoże nam to w koordynacji prac, zwłaszcza jeśli będziemy zatrudniali różnych fachowców, a nie jedną ekipę wykonawczą.


domiporta.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes