Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Budownictwo

Zakup działki budowlanej - co wpływa na cenę gruntu?

19.05.2015 11:17  Budownictwo
Zakup działki budowlanej - co wpływa na cenę gruntu? Im bardziej rozbudowana infrastruktura wokół działki budowlanej, tym trzeba spodziewać się, że jej kupno pochłonie więcej pieniędzy. Metr kwadratowy gruntu w gminach otaczających Warszawę kosztuje od 300 do 1200 zł, jednak w centrum Warszawy ceny ocylują nawet wokół 2500 zł.

Rosnąca od kilku lat podaż działek budowlanych to efekt tego, że wiele osób, które posiadały grunty rolne zdecydowały się przekształcić je na teren pod zabudowę i sprzedać. Zwłaszcza, że działki zlokalizowane w okolicach większych miast cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zarówno inwestorów indywidualnych, poszukujących spokojnego miejsca na wybudowanie własnego domu, jak również deweloperów,  stawiających osiedla domków jednorodzinnych czy typu bliźniak, na dobrze skomunikowanych z centrum miasta terenach.

Podaż na rynku działek budowlanych może być jeszcze wyższa, gdyż od czerwca zmieniają się przepisy dotyczące wymogu uzyskania pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane nie będzie ono konieczne. Formalności ograniczą się do zgłoszenia projektu budowlanego do urzędu gminy, w której strukturę wchodzi nabywany grunt. Starostwo ma 30 dni na ustosunkowanie się do zapytania. Jeśli w tym czasie nie wyda sprzeciwu wobec inwestycji, można rozpocząć budowę w  trybie tzw. domniemanej zgody budowlanej. Pozwolenie będzie niezbędne, gdy okaże się, że inwestycja może szkodzić środowisku oraz w sytuacji, gdy budynek będzie mieć więcej niż 12 metrów wysokości, a jego kubatura przekroczy 5 tys. metrów sześciennych.

Wybierając działkę, przede wszystkim zwróć uwagę na jej stan prawny i plan zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego typu nieruchomość możesz wybudować na określonym terenie, a zarazem oszacować potencjalny koszt nabycia gruntu. W zależności od tego, czy działka jest uzbrojona w podstawowe media (dostęp do wody, elektryczności, sieci kanalizacyjnej i gazowej) i ma dostęp do drogi dojazdowej, czy też jest pozbawiona takich udogodnień, jej cena będzie wyższa lub niższa. Pamiętaj, że to również ważne czynniki zwiększające szansę na sprzedaż terenu po lepszej lub gorszej cenie, gdy kupujesz działkę z myślą o jej odsprzedaży. Koniecznie sprawdź stan prawny gruntu, czyli upewnij się, że sprzedający posiada odpis z księgi wieczystej potwierdzający to, że działka należy do niego. Dokument powinien być wydany w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Na cenę gruntu wpływają jeszcze kwestie dotyczące dodatkowych opłat, np. adiacenckiej  (związana ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek podziału, budowy drogi, ułożenia przewodów czy urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych itp.). Kolejny wydatek to podatek od nieruchomości, którego wysokość uzależniona jest od lokalizacji.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes