Rozmowa kwalifikacyjna – czego się po niej spodziewać?

20.06.2007 20:55  Jak napisać CV?
Rozmowa kwalifikacyjna – czego się po niej spodziewać?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jesteś do końca zdany na „łaskę losu”. Ponieważ w tej „grze” obowiązują pewne reguły. Zapoznanie się z nimi pozwoli ci na przygotowanie się do niej. Poniżej przedstawiam pytania, z którymi możecie się spotkać podczas interview.

Pytania standardowe:

 Są to pytania, które pojawiają się podczas każdej typowej rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedź na nie nie powinna sprawić nikomu większego problemu.

1.Proszę opowiedzieć coś o sobie.
2.Proszę opisać swoje doświadczenie zawodowe.
3.Dlaczego zainteresował się Pan/i naszą ofertą?
4.Dlaczego powinniśmy zatrudnić Pana/ią?

W kilku słowach opisz, dlaczego to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem na proponowane stanowisko. Wykaż swoje plusy, tak, aby to twoja osoba na tle innych wypadła bardzo dobrze. Aby pozostawić po sobie pozytywne wrażenie, postaraj się mówić o sobie w taki sposób, aby nie negować osób z tobą konkurujących o dany etat. Np. Jestem najlepszym kandydatem, gdyż inni nie potrafią tak jak ja wywiązywać się ze zleconych zadań. Lepiej zabrzmi, jeśli powiesz: Zawsze wywiązuję się z powierzonych mi zadań.

5.Jakie są Pana/i zainteresowania?/ Co Pan/i lubi robić w wolnym czasie?
Odpowiedz na to pytanie jest bardzo ważna, choć z pozoru nie sprawia większych trudności. Pozwala ona potencjalnemu pracodawcy sprawdzić, jakim człowiekiem jesteśmy poza pracą. Coraz częściej poza kwalifikacjami oraz wykształceniem liczą się nasze zainteresowania. Nawet „zwykłe” zbieranie znaczków może stać się naszym głównym atutem podczas rozmowy.

6.Proszę wymienić swoje wady oraz zalety.

Pytania trudne:

Są to pytania, które przysparzają nam najwięcej trudności podczas udzielania odpowiedzi. Dlatego należy je przećwiczyć w domu, aby nie być zaskoczonym podczas rozmowy.

1.Dlaczego tak wiele razy zmieniał Pan/i pracę?

2.Z jakiego powodu chce Pan/i zmienić aktualną pracę?

Udzielając odpowiedzi na dwa powyższe pytania, nie mówmy, że nie mogliśmy się dogadać z szefem, bo np. był gburem, że nie lubiliśmy współpracowników lub mieliśmy za daleko do pracy. Postarajmy się przedstawić konkrety. Np. Wypłaty nie były przelewane na czas; praca była poniżej moich kwalifikacji.

3.Gdybyśmy zadzwonili do Pana/i poprzedniego szefa, jaką otrzymalibyśmy o Panu/i opinię?

4. Jaki powinien być Pana/i szef?
To pytanie należy do tych bardzo stresujących. Podczas odpowiedzi musimy uważać. Jeśli powiemy, że chcemy, aby był wyrozumiały, to może to świadczyć o tym, że liczymy na jego pobłażliwość, gdy nie wywiążemy się z powierzonego nam zadania. Lepiej zabrzmi, jeśli powiemy, że chcielibyśmy, aby był sprawiedliwy.

 5. Czy gdyby nie dostawał Pan/i wynagrodzenia to czy przychodziłby Pan/i do pracy wiedząc, że spełnia się Pan/i w 100%?
Tutaj pracodawca stara się dowiedzieć się na czy nam najbardziej zależy, co nas motywuje w pracy.

6. Jaki jest Pana/i stosunek do pracy w godzinach nadliczbowych?

Z całą pewnością nie powinniśmy mówić, że kochamy nadgodziny, bo wyjdziemy na osobę, która nie ma własnego zdania. Możemy powiedzieć, że nie stanowią one dla nas problemów, ale oczywiście w sytuacjach alarmowych.

7. Czy woli Pan/i wykonywać pracę samodzielną czy w grupie?

8. Z jakimi ludźmi lubi Pan/i pracować, a z jakimi nie i dlaczego?

9. Proszę opisać swoją porażkę oraz sukces w pracy.

Case Study:

Są to zadania oraz pytania sytuacyjne, które bardzo często zdarzają się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zazwyczaj zaczynają się od słów: Co by Pan/i zrobił/a gdyby..................... Są to pytania oraz zadania otwarte, w których powinniśmy wykorzystać swoje umiejętności i pochwalić się bujną fantazją. Nie bójmy się tego. Pracodawcy poszukują osób kreatywnych, które lubią wyzwania.

1.Co by Pan/i zrobiła gdybym teraz wstał i Pana/ią wyprosił?

2.Jak by Pan/i zareagowała gdybym zaczął się głośno śmiać?

3.Czy gdybym zaproponował Panu/i wspólny wyjazd na wakacje czy by Pan/i ze mną pojechał/a?

4.Proszę sobie wyobrazić, że pracuje Pan/i na recepcji. Nagle podczas mojego spotkania z bardzo ważnym inwestorem obcy człowiek, który wtargnął niespodziewanie do firmy próbuje wejść na spotkanie. Jak się Pan/i zachowa w takiej sytuacji?

Pytania dotyczące firmy oraz stanowiska:

Są to pytania trudne, dla osób, które nie przygotowały się do rozmowy w należyty sposób. Zatem przed spotkaniem postarajmy się zapoznać z informacjami na temat danej firmy, oraz na temat stanowiska, na które aplikowaliśmy.

1.Co Pan/i wie o naszej firmie?
2.Dlaczego wybrał Pan/i właśnie naszą firmę?
3.Czy zna Pan/i nasze produkty?
4.Czy posiada Pan/i odpowiednie kwalifikacja do wykonywania danej pracy?
5.Co może Pan/i wnieść do naszej firmy?

Brak odpowiedzi na powyższe pytania będzie sygnałem dla pracodawcy, że nie przygotowaliśmy się do rozmowy, a co za tym idzie nie zależało nam na tym, aby poznać firmę, w której staramy się o pracę.

Pytania nie na miejscu:

Są i tacy pracodawcy, którzy ingerują w naszą prywatność. Zadają często pytania bardzo nietaktowne. Nie musimy na nie odpowiadać. Jednak powinniśmy wiedzieć, że każda odmowa z naszej strony może być odebrano jak próba ukrycia pewnych faktów. Dlatego należy spokojnie wytłumaczyć, dlaczego nie udzielimy odpowiedzi na dane pytanie. Jeśli pracodawca nie zrozumie naszych intencji należy się zastanowić, czy na pewno nadal zależy nam na pracy w tej właśnie firmie.

1.Czy ma Pani dzieci?
2.Czy planuje mieć Pan/i rodzinę?
3.Jakiego wyznania religijnego jest Pan/i?
4.Czy mieszka Pan/i sama?
5.Czy brał Pan/i kiedyś pożyczkę w pracy?

Coraz częściej zdarza się, iż rozmowa kwalifikacyjna podzielona jest na dwa etapy. Na pierwszy składa się typowe interwiew, czyli luźna rozmowa z kandydatem. Na drugi natomiast składają się wszelkiego rodzaju testy, mające na celu sprawdzenie naszych predyspozycji do proponowanego stanowiska. Spotkać możemy testy psychologiczne, werbalne, analityczne oraz sprawdzające naszą osobowość, potencjał zawodowy, umiejętność pracy w grupie itd. Nie należy się ich jednak obawiać. Gdyż takiego rodzaju testu nie da się oblać, wszystkie odpowiedzi są poprawne, możemy jedynie nie pasować pod profil pożądany przez przyszłego pracodawcę.

Beata Mutke


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Miła rozmowa kwalifikacyjna, bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia, świetna atmosfera w pracy i możliwość awansowania (pracuję 4 miesiące i dostałam propozycję). Szczerze polecam pracę w Realfinance.

  ~grzeniu   (16 sierpnia 2015 o 20:43)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Dziękuję, przydatne informacje, pojutrze idę na rozmowę, mam nadzieję, że się uda:)

  ~Asia   (3 czerwca 2013 o 22:34)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes