Rząd wycofał się z koncepcji jednolitej daniny

21.12.2016 13:08  Jak napisać CV?
Rząd wycofał się z koncepcji jednolitej daniny  Rząd wycofał się z wprowadzenia jednolitego podatku. Z wcześniejszych zapowiedzi członków rządu wynikało, że za zmniejszenie obciążeń podatkowych dla najuboższych mają zapłacić przede wszystkim przedsiębiorcy.
 
– W ciągu ostatnich tygodni przekonywaliśmy autorów koncepcji jednolitej daniny, że ograniczy ona przedsiębiorczość, inwestycje, podniesie koszty firm, spowoduje ucieczkę biznesu za granicę. W konsekwencji, zmniejszą się liczba miejsc pracy i dochody budżetu państwa. Z satysfakcją przyjmujemy, że rząd uznał te argumenty i wycofał się z zamiaru podniesienia podatków – komentuje Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.
 
Jednolita danina i likwidacja liniowego PIT dla przedsiębiorców bez wątpienia podwyższyłaby obciążenia przedsiębiorców w dwóch obszarach. Po pierwsze, bez podwyższenia podstawy wymiaru emerytury – podatkiem dochodowym u przedsiębiorców zostałaby objęta cała nadwyżka dochodu ponad dzisiejszą sumę składek na ubezpieczenia społeczne (niezależnie od dzisiejszej formy opodatkowania – skali podatkowej lub 19% podatku).

Po drugie, progresja spowodowałaby wzrost obciążenia dochodu także w zakresie, który aktualnie jest opodatkowany liniowo. Summa summarum – jednolita danina zwiększyłaby obciążenia przedsiębiorców tym znaczniej, im wyższe byłyby dochody przedsiębiorców ponad sumę dzisiejszych obciążeń na ZUS i PIT.
 
Jedynym plusem omawianej koncepcji była integracja kilku składek w jedną i ujednolicenie podstawy obliczenia jednolitej daniny na ZUS i PIT, co mogło ułatwić działalność gospodarczą, ponieważ obecnie podstawy obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i na podatek PIT znacznie się różnią.
 
BBC

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes