W jaki sposób dobrze odczytywać ogłoszenia o pracę?

23.08.2016 15:56  Jak napisać CV?
W jaki sposób dobrze odczytywać ogłoszenia o pracę? Kiedyś brylowały w tym gazety, a teraz tę rolę przejęły serwisy internetowe. Miejsc,
w których znajdziemy ogłoszenia o pracę jest wiele, ale często są napisane bardzo lakonicznie i tak naprawdę do końca trudno zrozumieć, kto tak naprawdę jest poszukiwany. Dlatego też zdarza się, że kandydaci mają problemy z odpowiednim odczytaniem ogłoszenia. Co zatem zrobić, aby nie tracić czasu i efektywnie szukać pracy?

- Wysłanie CV czy listu motywacyjnego nie kosztuje nas wiele i czasem możemy się pomylić przy wyborze potencjalnego pracodawcy, do którego skierujemy te dokumenty. Gorzej jest, gdy pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną i dopiero wtedy zorientujemy się, kogo tak naprawdę poszukuje dana organizacja. Trzeba uważać, aby samemu nie wprowadzić się w błąd. Dlatego tak ważne jest dokładnie czytanie ogłoszeń - mówi dyrektor Grafton Recruitment Joanna Wanatowicz.

W największych serwisach oraz prasie zajmującej się rynkiem pracy weryfikuje się wiarygodność ogłaszających się. To zapobiega nieuczciwym praktykom i nadużyciom.
Chodzi o wyeliminowanie wątpliwych kontrahentów. Przeważnie wymagana jest także opłata, a to dodatkowo potwierdza, że dana firma ma poważne zamiary i naprawdę chcę znaleźć odpowiedniego pracownika.

- Gdy już trafimy na ogłoszenie, które nas zainteresuje warto zwrócić uwagę na to, jak ono wygląda. Mówię także o aspekcie graficznym. Łatwo ocenić, czy firma prezentuje wysoki poziom. Poważne oferty są dopracowane we wszystkich szczegółach. Nie może być tutaj miejsca na pomyłki merytoryczne czy prawne. Jeśli w ogłoszeniu od razu oferowana jest możliwość wysokich zarobków w prosty sposób, to od razu powinniśmy zastanowić się czy warto odpowiadać na taką propozycję. Niestety, wciąż zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy w ten sposób chcą nas wykorzystać. Szczególne zagrożenie w tej kwestii dotyczy kobiet. Warto być ostrożnym, zwłaszcza przy propozycjach pracy za granicą - dodaje Wanatowicz. 

Poważna oferta powinna mieć także w treści dokładnie podaną nazwę firmy. W Internecie łatwo możemy zweryfikować wiarygodność potencjalnego pracodawcy. Warto szukać informacji nie tylko przez wyszukiwarki, ale także na forach internetowych. Ludzie, którzy mieli złe doświadczenia z daną organizacją chętnie podzielą się takimi wiadomościami. Zawsze trzeba pamiętać, że za takimi wpisami może stać ktoś nieprzychylny danej firmy i odwrotnie. Do wszystkiego trzeba podchodzić z dużą rozwagą.

Najbardziej zaufane na rynku pracy wydają się ogłoszenia, które trafiają do wiadomości szukających przez serwisy firm rekrutacyjnych. Tutaj możemy mieć pewność, że oferta będzie rzetelna oraz wiarygodna. Na pewno poznamy konkretne oczekiwania wobec kandydata, korzyści oraz obowiązki, jakie będą czekały na danym stanowisku. W ten sposób możemy w prostszy sposób dowiedzieć się czy spełniamy wymagania potencjalnego pracodawcy.

- W Polsce nie ma jeszcze zwyczaju, aby pracodawca w ogłoszeniu informował potencjalnego pracownika o zarobkach. Zdarzają się jednak wiadomości o dodatkowych profitach wynikających z zatrudnienia w danym miejscu. To od razu podnosi rangę firmy i powinno bardziej zainteresować kandydatów. Radzę, aby unikać ogłoszeń z serwisów darmowych
i takich, które są napisane niechlujnie i zawierają błędy ortograficzne - kończy przedstawicielka Grafton Recruitment.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes