Wchodzi w życie ustawa o przewadze kontraktowej

12.07.2017 14:18  Jak napisać CV?
Wchodzi w życie ustawa o przewadze kontraktowej Od dziś obowiązuje ustawa o tak zwanej przewadze kontraktowej. Ma ona chronić małe firmy i producentów żywności w kontaktach z gigantami branży spożywczej. Szef Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz powiedział, że jego organizacja sprawdzi, jak w praktyce działają nowe przepisy.

Dodał, że mogą one ucywilizować handel między producentami a sklepami. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnia, że w nowych kontraktach będą jasno określone terminy płatności czy cena za produkty żywnościowe.

Do tej pory, jak twierdzi Wiktor Szmulewicz, sieci handlowe dyktowały warunki i wykorzystywały silniejszą pozycję. Przedstawiciel Izb Rolniczych zastrzega jednak, że z oceną nowych przepisów trzeba wstrzymać się co najmniej kilka miesięcy.
Według dyrektora generalnego Polskiej Izby Handlu Macieja Ptaszyńskiego, duże sieci handlowe nie będą chciały współpracować z małymi producentami żywności.

Duże koncerny żywnościowe będą natomiast unikać kontaktu z małymi sprzedawcami. W rozmowie z IAR Maciej Ptaszyński przekonuje, że konsumenci z dnia na dzień nie zauważą zmian, ale za kilka miesięcy będą musieli się liczyć z mniejszym wyborem produktów od małych regionalnych producentów w dużych marketach.

Małe firmy czy rolnicy będą mogli poskarżyć się na dużych partnerów handlowych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pomocą anonimowego donosu. UOKiK, jeżeli uzna to za konieczne, może nałożyć karę. Jej maksymalna wysokość to 3 procent obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes