24 maja ma być ogłoszona ugoda KE z Gazpromem

15.05.2018 11:45  Dane makro
24 maja ma być ogłoszona ugoda KE z Gazpromem 24 maja ma być ogłoszona ugoda Komisji Europejskiej z Gazpromem - potwierdzili Polskiemu Radiu unijni dyplomaci. O zakończeniu postępowania antymonopolowego jako pierwsza informowała agencja Reutera, a portal BiznesAlert.pl opublikował wewnętrzny dokument Komisji potwierdzający pomyślną dla Gazpromu decyzję Komisji Europejskiej.

Chodzi o zakończenie postępowania, w którym Komisja zarzucała rosyjskiemu gigantowi nadużywanie dominującej pozycji na rynku, stosowanie monopolistycznych praktyk w Europie Środkowo-Wschodniej i zawyżanie cen w tym regionie wedle własnego uznania. Mimo dowodów na nadużycia Komisja zamierza łagodnie potraktować Gazprom i zaakceptować propozycję ugodowego rozwiązania. A to oznacza, że rosyjski monopolista, który zadeklarował, że jest gotów zmienić formuły cenowe, uniknie gigantycznych kar finansowych.

Propozycja ugody została skrytykowana między innymi przez Polskę. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił przed miesiącem w Luksemburgu, że Komisja powinna mieć bardziej zdecydowane stanowisko zamiast forsować za wszelką cenę kompromis z Gazpromem, wykorzystującym surowce energetyczne w grze geopolitycznej.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes