MPiT oczekuje inflacji na poziomie ok. 2,6% r/r w listopadzie

14.11.2019 13:10  Dane makro
MPiT oczekuje inflacji na poziomie ok. 2,6% r/r w listopadzie Inflacja będzie kształtować się w listopadzie na poziomie nieco wyższym do październikowego, tj. ok. 2,6% r/r, prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

"W ocenie MPiT, w listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6%. W ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrost wyniesie 0,1 pkt. proc. Wzrost cen w ujęciu rocznym spodziewany jest w kategoriach 'łączność' oraz 'restauracje i hotele'. W kierunku osłabienia presji inflacyjnej oddziaływać będzie oczekiwany dalszy spadek cen w transporcie - zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Choć na przełomie 2019 i 2020 r. możliwe jest przyspieszenie dynamiki cen, co sygnalizuje m.in. NBP, to efekt ten powinien wyhamowywać w kolejnych miesiącach przyszłego roku" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Według danych GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku 2019 r. wzrosły wobec września br. o 0,2%. W porównaniu z październikiem 2018 r. ceny wzrosły o 2,5% (wobec 2,6% r/r we wrześniu). Dane są zbliżone do oczekiwań Ministerstwa formułowanych przed miesiącem oraz zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS, podano także.

"Na spowolnienie rocznego wzrostu cen w październiku br., największy wpływ miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (o 4,8%). W dalszym ciągu widoczne jest wygasanie dynamiki cen żywności, a październikowy, roczny wzrost cen w tej kategorii był najniższy od czerwca br." - czytamy także w komentarzu. 

Źródło: ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Czym jest faktoring | TWÓJ BIZNES #1   #BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes