Minutes RPP: Inflacja przejściowo wzrośnie, potem zbliży się do 2,5% r/r

21.11.2019 14:04  Dane makro
Minutes RPP: Inflacja przejściowo wzrośnie, potem zbliży się do 2,5% r/r Podczas listopadowego posiedzenia większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniała, że - zgodnie ze ścieżką centralną listopadowej projekcji - inflacja CPI w I kw. 2020 r. przejściowo wzrośnie, po czym w kolejnych kwartałach obniży się i będzie zbliżona do celu inflacyjnego (2,5% r/r), wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Wskazywano, że ograniczająco na inflację w kolejnych latach będzie oddziaływało oczekiwane obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w Polsce oraz prawdopodobne utrzymywanie się niskiej inflacji za granicą. Większość członków Rady zwracała także uwagę, że utrzymuje się niepewność dotycząca kształtowania się cen energii w kolejnych kwartałach" - czytamy w "minutes".

Część członków RPP oceniła, że względu na wyraźną presję popytową w gospodarce, inflacja może w kolejnych kwartałach utrzymać się na poziomie wyższym niż przewiduje ścieżka centralna projekcji.

"W tym kontekście zwracali oni także uwagę na wysoki - ich zdaniem - wzrost kredytu dla gospodarstw domowych oraz dynamikę agregatów monetarnych przewyższającą nominalne tempo wzrostu PKB. Inni członkowie Rady zwracali jednak uwagę, że dynamika kredytu dla przedsiębiorstw jest niska i się obniża" - czytamy dalej.

Inflacja CPI wyniosła w październiku 2,5% r/r.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej NBP, inflacja konsumencka wyniesie 2,3% w 2019 r. i przyspieszy do 2,8% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6% w 2021 r.

Źródło: ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Czy branża targowa ma się dobrze | TWÓJ BIZNES #3   MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes