Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

PSE otwiera linię wysokiego napięcia Kozienice - Siedlce

15.01.2018 14:01  Dane makro
PSE otwiera linię wysokiego napięcia Kozienice - Siedlce Choć jej elementy działają od kilku miesięcy, dziś oficjalnie oddano ją do użytku. Linia wysokiego napięcia 400 kV (kilowoltów) między Kozienicami a Siedlcami ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla Warszawy i wschodniej części kraju.

W ramach otwartej dziś inwestycji wybudowano także dwie stacje elektroenergetyczne. Łączny koszt przedsięwzięć to około 450 milionów złotych. Linia Kozienice-Siedlce ma wyprowadzić energię z nowego bloku Elektrowni Kozienice o mocy 1075 megawatów.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski mówił w Kozienicach, że gęstość sieci ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw prądu. Utrata jednego elementu, np zerwanie linii energetycznej, nie przekłada się na ryzyko dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Wiceminister energii Tadeusz Skobel nie wykluczył przesunięcia części środków unijnych na infrastrukturę energetyczną w ramach wydatków na Odnawialne Źródła Energii.

Do 2025 roku PSE chcą wydać około 13 miliardów złotych na 140 inwestycji w infrastrukturę energetyczną najwyższych napięć.

Pełnomocnik rządu do spraw kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział Polskiemu Radiu, że w planach jest budowa około 4 tysięcy kilometrów linii najwyższego napięcia. Trwa budowa drugiej linii z Kozienic do Miłosnej pod Warszawą, budowane są też nowe bloki energetyczne w elektrowniach Turów oraz Dolna Odra. A inwestycji w energetykę potrzeba głównie w północnej Polsce.

Według inwestorów podczas budowy linii Kozienice-Siedlce na terenie 12 gmin postawiono 225 słupów. Łączna długość przewodów fazowych to 1723,9 kilometra.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • a to głupie zdjęcie to linia energetyczna o napięciu 400 kV - czterysta tysięcy voltów...?

    ~elektryk   (17 stycznia 2018 o 17:56)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes