Rośnie Sprzedaż detaliczna

20.07.2018 11:59  Dane makro
Rośnie Sprzedaż detaliczna Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu była wyższa niż przed rokiem o 8,2 procent (wobec wzrostu o 5,8 procent w czerwcu ubiegłego roku). W porównaniu z majem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W ocenie Bohdana Wyżnikiewicza - prezesa Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce są bardzo dobre i oznaczają powrót do trendów z pierwszego kwartału tego roku. Bohdana Wyżnikiewicza można przypuszczać, że to przyspieszenie było związane również z okresem wakacyjnym. W sumie jednak dzisiejsze dane wskazują, iż w dalszym ciągu nastroje i oczekiwania wśród konsumentów są dobre, i że nie ograniczają oni wydatków.

Bohdan Wyżnikiewicz podkreślił, że dzisiejsze dane GUS-u odzwierciedlają wysokie tempo wzrostu gospodarczego z jakim mieliśmy do czynienia w pierwszym kwartale i też najprawdopodobniej w drugim. Nie znamy jeszcze danych za drugi kwartał ale wyniki przemysłu wskazują, że tempo wzrostu będzie wysokie również i w drugim kwartale - zaznaczył prezes Wyżnikiewicz.

Z dzisiejszych danych GUS wynika, że znaczny wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi i motocyklami. Wzrost odnotowano też w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe. GUS napisał też w komunikacie, że spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej wysoki wzrost wykazały podmioty sprzedające: tekstylia, odzież, obuwie, meble, sprzęt rtv i agd, farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes