Senatorowie mogą zdecydować o przyszłości OZE

27.07.2017 03:06  Dane makro
Senatorowie mogą zdecydować o przyszłości OZE Dziś mogą rozstrzygnąć się losy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Stanie się tak, jeżeli senatorowie zdecydują się na głosowanie w tej sprawie.  Regulacja zmniejsza wsparcie dla alternatywnych źródeł. Sprzyja za to sprzedawcom energii elektrycznej i energochłonnemu przemysłowi.

Senator sprawozdawca Grzegorz Peczkis z Prawa i Sprawiedliwości wspominał, że chodzi o obniżenie opłaty zastępującej certyfikaty pochodzenia energii. To element, który ma uelastycznić rynek tak zwanych zielonych certyfikatów i zlikwidować ich nadpodaż.

Sprzedawca energii elektrycznej powinien mieć odpowiednią do sprzedaży liczbę certyfikatów, świadczących o pochodzeniu energii ze źródeł odnawialnych. Może je kupić bądź pieniądze przeznaczyć na tak zwaną opłatę zastępczą. Regulacja obniża jej cenę z ponad 300 złotych za MWh do około 43-45 złotych (125 procent średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 złotych za MWh).

Szef Urzędu Regulacji Energetyk, Maciej Bando podkreślał podczas wystąpienia w Senacie, że proponowana ustawa nie zrealizuje stawianych przed nią celów. A zmiana stawki opłaty zastępczej, według szefa URE, nie wpłynie na zrównoważony rozwój branży odnawialnych źródeł energii. Urząd szacuje również, że regulacja może wywołać wzrost rachunków za energię elektryczną.

Cena rynkowa tak zwanych zielonych certyfikatów, która w 2012 roku wynosiła ponad 280 złotych, obecnie spadła do około 35 złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes