Diamenty inwestycyjne - co należy o nich wiedzieć

28.08.2019 13:52  Diamenty
Diamenty inwestycyjne - co należy o nich wiedzieć Od lat mówi się, że diamenty są wieczne. Być może właśnie z tego powodu inwestowanie w diamenty postrzegane jest zarówno jako zyskowne przedsięwzięcie, jak i bezpieczna lokata kapitału. Diamenty inwestycyjne to pewne aktywo, które może okazać się niezastąpione w niepewnych czasach.

W ostatnich latach diamenty inwestycyjne przestały być domeną najbogatszych. Zaowocowało to wzrostem zainteresowania tą formą lokowania kapitału, która przez inwestorów postrzegana jest jako pewniejsza niż złoto.

- Metale szlachetne to taki sam produkt jak wiele innych na rynku, najczęściej bardzo podatny na spekulacje, dobry do krótkich inwestycji. Natomiast diamenty to nie tylko piękno i niepospolita wartość przenoszona w czasie, to przede wszystkim wyjątkowa świadomość inwestora wybierającego to aktywo. Kiedy wybierasz diamenty, wiesz, że chcesz osiągnąć zupełnie coś innego niż wszyscy inni. Inwestujesz w przyszłość. Zabezpieczasz siebie i bliskich. - tłumaczy Marcin Marcok, właściciel firmy MART DIAMONDS.

Czy warto inwestować w kamienie szlachetne?Choć cena diamentu w pewnym stopniu podlega wahaniom pod wpływem sytuacji na rynku, w przeważającej mierze zależy od indywidualnych cech zgromadzonych kamieni. To właśnie dzięki temu inwestowanie w diamenty obarczone jest stosunkowo niewielkim ryzykiem i wykazuje odporność na inflację. Diamenty inwestycyjne warto jednak kupować nie tylko z myślą o przyszłym zysku – równie dobrze sprawdzą się bowiem jako zabezpieczenie majątku.

- Rynek inwestycyjny się zmienia i wielu Klientów, szczególnie w Polsce zauważa, że dziś w portfelu należy mieć aktywo, które jest ciche, wysoce mobilne i najważniejsze – aktywo, które ma się zawsze pod ręką. Właśnie takim aktywem są diamenty. - podkreśla Marcin Marcok, niezależny ekspert rynku kamieni szlachetnych.

Jak wybrać diamenty inwestycyjneBez wątpienia inwestowanie w diamenty może przynieść spory zysk. Elementem decydującym o wysokości stopy zwrotu jest jednak umiejętny wybór kamienia już w chwili jego zakupu. Choć naturalne zasoby diamentów z roku na rok się kurczą, to nie każdy diament tak samo nadaje się do inwestycji. Szanse na ponadprzeciętny zarobek dają tylko kamienie wysokiej jakości, dlatego przy zakupie należy starannie wybierać diamenty inwestycyjne.

- Inwestowanie w diamenty nie jest jednak wcale takie proste jakby się wydawało. To nie towar, który kupuje się byle gdzie i byle jak. Jedna cecha kamienia może przeważyć o jego atrakcyjności. Wybór odpowiedniego diamentu powinien być poprzedzony wyborem sprzedawcy, najlepiej takiego który ma doświadczenie. Najważniejsze w całym procesie identyfikacji oraz oceny jakości diamentów jest uznanie i doświadczenie oceniającego. Specjalistyczne instytuty gemmologiczne dokonujące ocen diamentów szlifowanych, a także i coraz częściej surowych, spełniają wszelkie standardy gwarantujące zgodność analizy kamienia z stanem faktycznym. Najbardziej wiarygodnym jest bez wątpienia instytut GIA, którego certyfikaty są uznawane i pożądane na całym świecie. Certyfikacja w uznanym instytucie daje nam także gwarancję naturalnego pochodzenia diamentu. - wyjaśnia specjalista Marcin Marcok.

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, kawaDużą rolę w kwestii opłacalności inwestycji odgrywa także rozeznanie w rynku. To właśnie dzięki niemu możemy określić, jakie diamenty dają największe szanse na pomnożenie zainwestowanych środków.

- Rynek diamentów rozwija się dziś o wiele szybciej niż jeszcze kilka lat temu, ale też o wiele szybciej kurczą się ograniczone naturalnie zasoby diamentów. Za dwa lata zamknie się największa kopalnia produkująca 90% światowego wydobycia diamentów różowych. Zamkniecie Argyle, bo o niej mowa, wywoła spore zamieszanie na rynku, nie tylko dlatego że zniknie 90% nowych różowych diamentów, ale także dlatego, że wspomniana kopalnia co roku dostarcza 20 milionów karatów diamentów bezbarwnych. Dwadzieścia milionów ct to dziś 1/6, no może 1/7 światowego rocznego wydobycia. - podpowiada Marcin Marcok, właściciel firmy MART DIAMONDS.

Cena diamentuKluczową rolę w inwestycji odgrywa cena diamentu, która wynika przede wszystkim z jego jakości. Określana jest za pomocą tzw. zasady 4C, w której brana jest pod uwagę masa kamienia (carat), barwa (colour), czystość (clarity) oraz jakość szlifu (cut).

- Im jakość i ocena wyższa, tym bardziej wyjątkowy i drogocenny kamień. Diamenty kolorowe ocenia się bardzo podobnie, ale tutaj największe znaczenie ma barwa, jej nasycenie i rozproszenie, to czy jest czysta czy w jej nucie pojawia się inna domieszka innego koloru. -- tłumaczy Marcin Marcok, właściciel firmy MART DIAMONDS.

Wiemy już, że zdecydowanie warto kupować diamenty. Mogą służyć zarówno jako opłacalny projekt inwestycyjny, ale także bezpieczna lokata posiadanych środków. Ale jakimi nakładami finansowymi należy dysponować, aby rozpocząć inwestycję?

- Przyjmuje się, że kwotą graniczną jest 10.000 USD, ale nie trzymałbym się tego pułapu kurczowo. Budowanie kolekcji można zacząć już od 1.500 USD, gromadząc całkiem ciekawe diamenty. - podkreśla specjalista.


Artykuł powstał we współpracy z MART DIAMONDS.


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK   Piłka nożna to nie jest sport, to religia
 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • W XTB mam w portfelu pochodne oparte na złocie, srebrze i ropie. Całkiem nieźle na tym wychodzimy, kosztowo jest spoko i nie ma co kombinować. Tzn. nie działam wyłącznie surowcami, część środków mam na giełdzie i jak na razie taka mieszanka wychodzi mi całkiem spoko.

  ~majkol   (26 września o 10:32)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Jesli inwestycja to tylko w surowe diamenty. Trzeba miec tu jednak odpowiednie kontakty najlepiej z afrykanskimi politykami ktorzy trzymaja wladze w kopalniach by moc naprawde kupowac za dobra cene za karat. (min. masa karat kamienia: 4,00ct i max do $1000. Nie wiecej) Od resellerow lub firm handlujacyh np. w RPA czy zachodniej Afryce, ktore sprzedaja surowe diamenty od 2000 do nawet 4500 za karat taki zakup jest kompletnie nieoplacalny.

  ~El Diamante   (28 sierpnia o 23:45)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie