E-commerce ma szansę zmienić rynek sprzątania w Polsce

19.06.2017 10:16  E-commerce
E-commerce ma szansę zmienić rynek sprzątania w Polsce
Czy sprzątanie należy traktować jako główne źródło dochodu, czy też jako dodatkowe źródło zarobku? Czy działać na własną rękę, czy też zatrudnić się w firmie sprzątającej lub mieć nadzieję na stałych klientów za pośrednictwem platformy internetowej? W którym mieście można najwięcej zarobić na sprzątaniu? Zanim zacznie się swoją przygodę z tym sektorem usług - warto rozeznać się, jakie są obecnie realia na rynku. 
 
Rynek sprzątania w Polsce
 
Rynek sprzątający nie jest aż tak dobrze rozwinięty w Polsce, jak na zachodzie Europy, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dynamicznie się rozwija. Tak naprawdę, bardzo ciężko jest dokładnie policzyć, ile mamy osób sprzątających w Polsce. Głównie dlatego, że rynek jest podzielony na kilka sektorów. Przede wszystkim na duże firmy świadczące usługi outsourcingu, w których pracownicy pracują albo na zasadzie umowy o pracę lub zlecenie, na mniejsze firmy sprzątające, czyli samozatrudnienie i bardzo duża ilość osób, które sprzątają dorywczo.

Rynek sprzątania możemy podzielić na obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak; markety, hale czy biurowce korporacyjne. To właśnie czyszczeniem tych miejsc, zajmują się duże firmy sprzątające, zatrudniające wielu pracowników i obsługujące długoterminowe umowy. Drugi rodzaj lokali do sprzątania, są to powierzchnie do 250 m2, takie jak mieszkania, domy, małe biura czy gabinety.

Tutaj spotkamy się z dużo większym rozproszeniem – porządkami w takich miejscach zajmą się małe firmy lub osoby prywatne, wykonujące pracę okazjonalnie. Co więcej, właśnie na ten segment rynku usług niedawno wkroczyła ,,ekonomia współpracy”, znana np. ze słynnego Ubera, który w tym modelu funkcjonuje. Platforma oparta o ten trend ekonomiczny tworzona jest przez polskich specjalistów i działa już w osiemnastu największych polskich aglomeracjach miejskich. Nie ma co ukrywać, że osoby sprzątające, stanowią jedną z najliczniejszych grup zawodowych w kraju, a przez napływ imigrantów z innych krajów, wskaźnik ten będzie cały czas wzrastał. 
 
Jak widać z powyższych danych liderem ilości firm sprzątających na 1 tys. mieszkańców jest Zachodniopomorskie, co jest zaskakujące, bo wyprzedza województwo Mazowieckie z Warszawą, gdzie wydawać by się mogło ilość firm sprzątających powinna być największa z uwagi na bardzo duże skupisko powierzchni biurowych. Na końcu rankingu, znajdują się województwa wschodnie z prawie 4 krotnie niższą ilością firm sprzątających na 1 tys. mieszkańców. Zaskakuje pozycja województwa Śląskiego, które ma bardzo duże zagęszczenie średniej wielkości miast z jednoczesnym dużym nasyceniem mieszkańców i lokali, być może tam drzemie duży potencjał do rozwoju w tej branży.
 
Praca i zarobki
 
W Polsce działa około 13 tysięcy firm sprzątających. Powyżej 500 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z zamawiania sprzątania, a 7 tys. ogłoszeń osób sprzątających, zamieszanych jest co miesiąc na znanych serwisach ogłoszeniowych.
Na rynku sprzątania, chętnych z mocnym zapałem do działania nie brakuje, natomiast moment rozliczenia i wypłaty wynagrodzenia nie zawsze należy do przyjemnych. Z analizy rynku, można zauważyć, że wynagrodzenia dla osób sprzątających, nie zawsze są sprawiedliwe.

Zupełnie inaczej są wynagradzane osoby z Ukrainy, a inaczej osoby z Polski. Inne rozliczenia stosują firmy, które zatrudniają osoby sprzątające, a inne, gdy osoba działa indywidualnie w tym zakresie. Różni się wynagrodzenie młodego, silnego chłopaka czy studenta, który nie potrzebuje ubezpieczenia, a inne rozliczenie otrzyma starsza osoba. Z analizy wynika, że bardzo duże zapotrzebowanie do sprzątania jest obecnie w szpitalach – gdyż do czyszczenia tak dużej powierzchni i dbania o czystość nie wystarczy ekipa 10- osobowa. Natomiast stawki wynagrodzenia są dramatycznie niskie, sięgając niekiedy 6 zł netto za godzinę. 
 
Z danych GUS wynika, że rynek sprzątania w Polsce ma wartość 6-7 mld złotych i twarz kobiety pracującej w dużym mieście. 
 
Najlepiej, gdyby Polska dążyła do takiego modelu, jaki funkcjonuje za granicą. W Belgii lub Francji rynek usług sprzątających wygląda zupełnie inaczej, niż u nas - przede wszystkim jest większe wsparcie. Specjalne firmy płacą gosposiom nie tylko pensję, ale także dodatkowo ubezpieczenie i składki. Osoby, które potrzebują wsparcia w zakresie sprzątania kupują specjalne kupony, którymi płacą za usługi. Gosposia nie musi otwierać własnej działalności gospodarczej i jest jeszcze w stanie sobie odłożyć na wakacje lub inne przyjemności. Bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych w Polsce i do tego rynek sprzątania powinien dążyć. 
 
Znane osoby, które sprzątały
 
Zanim zabierzemy się za sprzątania, Początek formwarto wiedzieć, że od sprzątania zaczynały znane gwiazdy i ikony kultury, muzyki, sztuki czy turystyki, które w kolejnych latach swojego życia robiły piorunującą karierę. Mowa o muzyku Kurcie Cobainie, który w swojej młodości przez kilka lat wykonywał tą pracę, a także o podróżniczce Beacie Pawlikowskiej, która zbierała w ten sposób fundusze na podróż dookoła świata. Jak to się mówi: ,,żadna praca nie hańbi”. Ważne, żeby pomagała w realizacji marzeń.

W czerwcu 2007 roku, polska i brytyjska prasa pisała o przypadku ,,odkrycia młodego talentu” – polskiego sprzątacza na Uniwersytecie w Glasgow, który okazał się być wirtuozem fortepianu. Coraz więcej osób ma wiele zainteresowań i umiejętności i nie jest powiedziane, że Pani, która obecnie sprząta, za kilka lat nie zostanie Panią Prezes dobrze prosperującej firmy.

Tak zwane ,,sprzątaczki” już nie są nazywane ,,sprzątaczkami”, ale coraz częściej ,,osoba sprzątająca”, ,,pani od czystości”, ,,Pracownik usług czystościowych” itd. Kobiety, które pomagają w domowych porządkach za pieniądze są zadbane, elegancko ubrane i miłe. Dlatego rynek usług sprzątających w Polsce będzie się coraz mocniej rozwijał, z jednej strony dlatego, że społeczeństwo się bogaci i stać nas na to, aby powierzyć te obowiązki innym, a z drugiej strony zakup takich usług ułatwiać będą nam platformy e-commerce.

Rynek sprzątania w poszczególnych regionach
 
Jak wynika z raportu płacowego „Wiosna 2015” Advisory Group TEST Human Resources średnia wynagrodzeń osób sprzątających, zatrudnionych na umowę o pracę to około 2198 zł brutto, czyli około 13,74 zł brutto za godzinę. 
Według badania serwisu eGospodarka.pl poddana została analizie Miesięczna Płaca Całkowita na stanowisku sprzątacza. W edycji badania jesień 2016 średnia płaca osób zatrudnionych na stanowisku sprzątacza wyniosła 2252 zł brutto, czyli ok. 14,07 zł brutto na godzinę. Z analizy wynika, że wzrost płacy w skali rok do roku, wyniósł zaledwie 54 zł brutto (0,34zł brutto za godzinę), czyli zarobki zwiększyły się o około 2,5%. 
 
Natomiast w Polsce osoba sprzątająca dorywczo wycenia swoje świadczenia średnio 11-15 zł brutto za godzinę. 
Nie są to wysokie kwoty, zważywszy na fakt, że praca jest ciężka i obciążająca fizycznie organizm. Do tego nikt nie zwraca kosztów dojazdu, a niekiedy wymagane jest posiadanie własnych środków czystości, za które osoba sprzątająca ponosi dodatkowy koszt. Część z osób które podejmują się tych prac są to osoby z Ukrainy, które jeszcze bardziej zaniżają stawkę godzinową, aby tylko móc dorobić parę groszy.

Duża część osób, są to także osoby młode po 18 roku życia, lub studenci, którzy chcą dorobić, aby opłacić czynsz czy studia lub traktują to jako dodatkowe dorywcze, wakacyjne zajęcie. Kwoty te tym bardziej nie są za wysokie, gdyż nie ma w trakcie pracy czasu na przerwę na kawę czy rozmowy. 
 
Firmy jednoosobowe i małe firmy natomiast podają średnie stawki godzinowe w wysokości około 30 zł brutto za godzinę. 
Jak podaje serwis e-commerce Posprzatajmi.pl działający w modelu ekonomii współpracy, średnie stawki za godzinę pracy, jakie wyznaczają użytkownicy serwisu chętni do sprzątania różnią się w zależności od poszczególnych miast. Dawid Fabiś, założyciel serwisu Posprzatajmi.pl mówi: ,,Osoby sprzątające, mogą zarobić za godzinę sprzątania średnio 21 zł na rękę, co daje wyższą kwotę, niż mogą zagwarantować duże firmy sprzątające.

Kolejny raz ekonomia współpracy pokazuje korzystny wpływ makroekonomiczny – łatwy dostęp i niższą cenę dla klienta, a dla osób świadczących usługi – lepsze stawki i aktywizację grup zawodowych poprzez platformy e-commerce. Średnia długość zlecenia na usługi sprzątające wynosi 6,2 godziny. Aż 64% zleceń przypada na weekend, a dniem, w którym najczęściej zlecane są usługi to czwartek”.
 
Z analizy wykresu, który przedstawia średnie stawki godzinowe w serwisie Posprzatajmi.pl wynika, że osoby, które pracują w Warszawie, nie podały najwyższych stawek. Miasto Poznań jest liderem w kwestii wysokości zarobków za sprzątanie. Miasta zlokalizowane na wschodzie Polski, wykazały najniższe zarobki, co nie jest zaskoczeniem. Natomiast Kraków, który jest miastem turystycznym z dużą ilością lokali wynajmowanych komercyjnie zaskakuje stosunkowo niskimi stawkami. Radom zdecydowanie wyprzedził Łódź, która należy do 5ciu największych Polskich miast. Średnia stawka w Polsce na platformie e-commerce osób sprzątających to 21,18 zł brutto, co stanowi blisko o 100% więcej niż stawa godzinowa osób pracujących na umowę o pracę w dużych firmach przy jednoczesnej dużo korzystniejszej cenie dla klienta.
 
Kamila Gębik
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Sprzątanie może być pracą dorywczą, w celu np.załatania dziury w budżecie domowym i często wykonywana jest od niechcenia. Można też, robiąc to naprawdę profesjonalnie, uczynić z niego sposób na biznes, jak firma sprzątająca Anilop, z która już od lat współpracuję. Wszystko zależy od sposobu, w jaki podchodzimy do wykonywanej pracy i czy angażujemy się wystarczająco.

    DariSz   (21 listopada 2018 o 14:40)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes