Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

Zarządzanie projektami... w chmurze

22.03.2018 13:04  E-commerce
Jako właściciele mniejszych i większych stron internetowych, przyzwyczailiśmy się już do różnych rodzajów serwerów, na których funkcjonują nasze adresy www. Jednak serwerowa chmura jest często ciągle pojęciem abstrakcyjnym. Może dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że jest to serwer, którego nie można dotknąć ręką. I choć wisi gdzieś w powietrzu, to coraz większa liczba firm właśnie tam umieszcza swoje dane. Dlaczego…?

Chmura obliczeniowa to nic innego jak usługa, która polega na wykorzystywaniu oprogramowania istniejącego właśnie w niej. Klient płaci za realne wykorzystywanie chociażby arkusza kalkulacyjnego, który jest tam umieszczony.

Nie trzeba kupować sprzętu, ani nawet oprogramowania. Kupuje się po prostu usługę. Zawierając umowę na tego typu usługi, można korzystać z softwaru, który jest  udostępniony klientowi w pakiecie standardowym.

Można też w chmurze umieścić własne oprogramowanie, z którego będą korzystać ci, których do tego upoważnimy lub dostęp do niego będzie możliwy dla każdego komputera na świecie.

Jedną z najistotniejszych zalet świadczonych w ten sposób usług IT jest bezpieczeństwo danych. Te znajdują się gdzieś w wirtualnej przestrzeni, co sprawia, że ich bezpieczeństwo nie zależy od tego, co przydarzy się urządzeniu, na którym pracuje klient.  Aby skorzystać ze swoich zasobów, klient musi po prostu zalogować się z dowolnego komputera posiadającego dostęp do sieci.

Rodzaje chmur


Wśród różnych chmur wyróżniamy te prywatne, które są po prostu własnością jakiejś organizacji i jednocześnie dostawcą usługi. Innym rodzajem są tak zwane chmury publiczne, które są zewnętrznym, powszechnie dostępnym dostawcą takim, jak na przykład Amazon Web Services lub Google Cloud Platform.

Trzecim rodzajem są chmury hybrydowe, które wykorzystują fragmenty przestrzeni udostępnianej przez chmury publiczne i prywatne, co oznacza, że część zasobów klienta mieści się w każdej z tych przestrzeni, a ten może korzystać z usług oferowanych w obu rodzajach chmur.

Za co płacimy?


Chcąc umieścić swoje zasoby właśnie w chmurze obliczeniowej, decydując się na wygodne zarządzanie projektami dzięki oprogramowaniu, które w takiej chmurze jest umieszczone, warto skorzystać z usług firm posiadających doświadczenie w tym zakresie, jak chociażby sprintdatacenter.pl.

Jest to szczególnie ważne dlatego, że wówczas jest możliwe prawidłowe oszacowanie niezbędnych  elementów chmury, dobór odpowiednich usług, a nawet metoda projektowania serwisu, tak aby za utrzymanie chmury płacić jak najmniej.

Wyceniając usługi warto też założyć wysoką dostępność, bo to jest dla samej chmury zupełnie naturalne. Przyjmuje się, że właściwie wszystko można zawiesić i tak też należy podchodzić do projektowania.

Dzięki chmurze bowiem i tak zapłacimy tylko za to, co faktycznie zostaje zużyte. Ilość dostępnych zasobów można zmieniać z godziny na godzinę, tak więc w przypadku mniejszego ruchu na naszej witrynie będzie to nas mniej kosztować.

Jeśli jednak spodziewamy się dużego ruchu, na przykład w okresie szału przedświątecznych zakupów, to możemy niemal jednym ruchem powiększyć zasoby i oczywiście zapłacić odpowiednio wyższy rachunek.

Wybierajmy chmury


Korzystając z usług w chmurze, możemy wygodnie zarządzać nawet ogromnymi projektami, przy których zaangażowanych jest wiele osób. Każdy może wprowadzać swoje informacje, które natychmiast staną się dostępne dla innych uczestników danego projektu.

Dodatkowym atutem chmury jest fakt, że znika niebezpieczeństwo awarii maszyn, co mogłoby być powodem ewentualnych przestojów w pracy. Jeśli w chmurze wystąpi jakiś błąd, natychmiast funkcję maszyny, na której to miało miejsce, przejmuje inna jednostka, która umożliwia niezakłóconą pracę i nieprzerwany dostęp do danych.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes