Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


17 procent ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z emerytury

19.04.2017 17:02  Emerytury
17 procent ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z emerytury 17 procent ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z emerytury niż w obecnie obowiązującym podwyższonym wieku emerytalnym - wynika z danych resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska, im dłużej ktoś pracuje, tym jego kapitał na koncie i subkoncie jest wyższy, co w konsekwencji daje wyższe świadczenie. Minister zwraca uwagę, że każdy przepracowany rok daje emeryturę wyższą o 8 procent. Dodaje, że przejście na emeryturę jest prawem a nie obowiązkiem.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wiek emerytalny podwyższany jest stopniowo do 67 lat,zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Od 1 października wiek ten zostanie przywrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że powołani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doradcy emerytalni oraz dostępny kalkulator emerytalny umożliwią wyliczenie świadczenia i podjęcie decyzji o okresie przedłużenia aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Minister zwróciła uwagę, że regulacje ustawy określającej minimalny wiek emerytalny, zapewniają jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników także po wejściu w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia natomiast, że ma zabezpieczone środki na wypłatę wszystkich świadczeń dla większej liczby ubezpieczonych, którzy będą chcieli przejść na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ponad 233 tys. osób w wieku emerytalnym figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, portalsamorzadowy.pl, niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów.

    ~samorzadowiec   (20 kwietnia 2017 o 12:03)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste