Aktywni zawodowo w większości nie korzystają z obniżonego wieku emerytalnego

02.11.2017 17:21  Emerytury
Aktywni zawodowo w większości nie korzystają z obniżonego wieku emerytalnego Osoby aktywne zawodowo w większości nie korzystają z obniżonego wieku emerytalnego - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Od 1 do 28 października ZUS wydał 224 tysięcy decyzji. Wydano je dla ponad dwóch trzecich, z szacowanych 331 tysięcy osób, które do końca roku mogą złożyć wniosek w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

"Nie oznacza to jednak, że wszystkie te osoby faktycznie przechodzą na emeryturę" mówi IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Według niej,  tak robi tylko 13 procent ubezpieczonych. 87 procent to osoby, które w dużym stopniu korzystały z renty z tytułu niezdolności do pracy czy świadczenia przedemerytalnego a ponad 40 procent to osoby, które przed przejściem na emeryturę nie były aktywne ekonomicznie i przez rok albo dłużej nie płaciły składek. 

Prezes Gertruda Uścińska zaznacza, że dłuższa praca oznacza wyższą emeryturę w przyszłości. Wiele osób uświadamiało to sobie dzięki doradcom emerytalnym, którzy byli i są dostępni w każdym oddziale ZUS już od 1 września. "Okazuje się, że ci doradcy byli ubezpieczonym bardzo potrzebni i przez cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zostaną w oddziałach już na stałe"- zaznacza profesor Uścińska. Dodaje, że w okresie od września do końca października doradcy przyjęli około 2 milionów klientów, w tym zarówno osoby, które przyszły z wnioskami jak i te, które chciały dowiedzieć się na czym polega wyliczanie emerytury czy co zrobić przechodząc z renty na emeryturę.

Niedawno minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła w Sejmie, że przygotowanie ZUS do wdrożenia reformy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn można uznać za wzorowe. Nie sprawdziły się też czarne scenariusze tych, którzy uważali, że przywrócenie wieku emerytalnego będzie oznaczało odpływ setek tysięcy pracowników z polskiego rynku pracy.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste