Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Będą zmiany w projekcie dotyczącym PPK

07.04.2018 10:34  Emerytury
Będą zmiany w projekcie dotyczącym PPK Szykują się zmiany w projekcie dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ministerstwo Finansów i Polski Fundusz Rozwoju rozpatrują właśnie uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych. Liczne uwagi zgłosili zarówno przedstawiciele pracodawców jak i związków zawodowych.

Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan potrzebne są na przykład zmiany dotyczące karania pracodawców za zniechęcanie pracowników do uczestnictwa w programie. Przewidywana kara dwóch lat więzienia jest niedopuszczalna - ocenia Jeremi Mordasewicz Szef Solidarności zwraca uwagę na obligatoryjność PPK.

Także Piotr Duda negatywnie ocenia kary więzienia dla pracodawców, którzy będą namawiać pracowników, żeby wypisywali się z tych programów. Dodał, że jego związek promuje programy emerytalne, które są prowadzone obecnie w zakładach pracy.

Według Piotra Dudy PPK nie rozwiązują też problemu niskich świadczeń emerytalnych.
Rząd jest otwarty na wszelkie uwagi - mówi IAR wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodaje, że liczy na kompromis w tej sprawie i uwagi partnerów społecznych analizowane są przez jego resort we współpracy z innymi resortami. 16 kwietnia odbędzie się konferencja uzgodnieniowa, na której zostanie przedstawiona kolejna wersja programu.

Projekt ustawy o PPK w obecnym kształcie zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo będzie płaciło składkę powitalną 250 złotych i dopłatę roczną 240 złotych. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 procent wynagrodzenia pracownika i dobrowolną do 2,5 procent. Pracownik zaś składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent. Łączna minimalna składka może zatem wynieść 3,5 procent, a maksymalna 8 procent.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste