Całość środków z OFE może trafić na indywid. konta emerytalne w tym roku - prasa

03.04.2019 08:00  Emerytury
Całość środków z OFE może trafić na indywid. konta emerytalne w tym roku - prasa Decyzja o przeniesieniu 100% środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne indywidualne konta emerytalne zostanie podjęta jeszcze w kwietniu, a sama operacja może być przeprowadzona w tym roku, wynika z nieoficjalnych informacji "Super Expressu".

"Wszystkie pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych zostaną przelane na prywatne indywidualne konta emerytalne. Z naszych informacji wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu, a pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na naszych kontach jeszcze w tym roku. Te środki będą już nasze i w przyszłości żaden rząd nie będzie mógł nam ich zabrać"

"W lutym premier Mateusz Morawiecki zlecił Ministerstwu Finansów analizę wariantu przekazania 100% środków z OFE. To istotna zmiana, bo do tej pory rząd przedstawiał projekt, w którym na prywatne konta wpłynęłoby jedynie 75% zgromadzonych przez nas środków, a reszta zostałaby przekazana do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - czytamy dalej.

Według gazety, premier i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys obstawali jednak za całkowitą prywatyzacją OFE.

Zobacz także: 
Koszt Emerytury+ to 10,7 mld zł rocznie, finansowanie zapewnione

"Z naszych ustaleń wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać Ministerstwo Rodziny. W tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu" - podsumował "SE".

Gazeta wylicza, że każdy z 16 mln uczestników OFE dostałby średnio 10 tys. zł. OFE zostałyby przekształcone w otwarte fundusze inwestycyjne, a PTE w TFI, czyli środki byłyby nadal zarządzane przez te same instytucje. Nie byłoby już dopłat z ZUS do OFE.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Summa Linguae SA Okiem ANALITYKA #36, Sobiesław Kozłowski   Paweł Szczepanik przedstawia: WYBÓR STRATEGII INWESTYCYJNEJ | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste