Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę

01.01.2018 17:19  Emerytury
Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę Polacy niechętnie oszczędzają na emeryturę w trzecim, dobrowolnym Filarze Emerytalnym. Ani Pracownicze Programy Emerytalne, ani Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) ani też Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) nie cieszą się popularnością. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys wyraził nadzieję, że inaczej będzie z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, do których pracodawcy będą zgłaszać wszystkich zatrudnionych i tylko oni sami będą mogli z tych programów się wypisać.

Taki automatyczny zapis w wielu krajach się sprawdził. Jeśli ktoś jest już zapisany to trudniej się wypisać - podkreślił prezes Borys.

Składka odprowadzana do PPK nie będzie mogła być mniejsza niż 3,5 procent wynagrodzenia, a opłacana będzie i przez pracownika i przez pracodawcę. Ma wynosić 1,5 procent wynagrodzenia ze strony firmy i 2 procent od pracownika. Projekt przewiduje też, że firma będzie musiała co dwa lata ponownie zapisać do PPK tych pracowników, którzy nie oszczędzają, a ci ponownie będą mogli zrezygnować.

Jak zaznaczył Paweł Borys, pogarszająca się sytuacja demograficzna sprawia, że emerytury z obowiązkowego systemu nie będą satysfakcjonujące i tylko dodatkowe oszczędzanie pozwoli na dostatnie życie na emeryturze.

Na wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych zyska nie tylko przyszły emeryt, ale też gospodarka, która potrzebuje długoterminowych oszczędności służących finansowaniu inwestycji.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste