Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Doradcy emerytalni w ZUS oblegani

06.08.2017 10:00  Emerytury
Doradcy emerytalni w ZUS oblegani Dyżurujący od 3 lipca we wszystkich oddziałach ZUS doradcy emerytalni mają pełne ręce roboty.Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz z porad doradców skorzystało juz ponad 240 tysięcy osób.

Zgłaszają się osoby, które w ostatnim kwartale tego roku osiągną obniżony wiek emerytalny i będą mogły wystąpić o emeryturę. Takich uprawnionych jest około 331 tysięcy, co oznacza, że ponad 2/3 tych osób odwiedziło doradców - podkreśla rzecznik.

Wyjaśnia, że około 160 tysięcy osób, prosiło o wyliczenie prognozy emerytalnej na dzień, w którym osiągną uprawnienia, bądź dodatkowo wnioskowały o przedstawienie im wyliczeń wysokości świadczenia po przepracowaniu jeszcze roku czy dwóch lat. Spora część osób po uzyskaniu takich wyliczeń podejmuje decyzję o dalszym pozostaniu na rynku pracy albo deklaruje, że się nad tym zastanowi. Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że zainteresowanie poradami doradców jest olbrzymie a zwłaszcza w poniedziałki.

1 października wchodzą w życie przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS przygotowuje się do tego bardzo starannie - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Specjalnie przeszkolone osoby przekazują informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, zasady wyliczania jej wysokości i w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS wyliczają prognozowaną wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej wyjaśnia rzecznik Zakładu. Dodaje, że emerytura to prawo, a nie obowiązek, a im dłużej pracujemy, tym świadczenie będzie wyższe.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste