Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


E. Rafalska o Pracowniczych Planach Kapitałowych

28.08.2018 09:37  Emerytury
E. Rafalska o Pracowniczych Planach Kapitałowych Na dzisiejszym posiedzeniu rząd rozpocznie prace nad projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Miałby to być dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych, w który zaangażowane byłyby państwo, pracodawcy i pracownik.

"Myślę, że zostanie uruchomiona ścieżka parlamentarna i prace w parlamencie, więc będzie to finalizowanie projektu, którego autorem i inicjatorem od samego początku był premier Mateusz Morawiecki. Jest on gorącym zwolennikiem długofalowego oszczędzania i zabezpieczania się na swoja przyszłość emerytalną" - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z projektem uzgodnionym w konsultacjach społecznych, osoby najmniej zarabiające będą mogły odprowadzać do PPK 0,5 procent swojego wynagrodzenia, przy zachowaniu 1,5 procent wpłat pracodawcy i dopłat 240 złotych przez państwo.

Do PPK tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Jeśli tak zrobi, to pieniądze z jego pensji nie będą pobierane.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wdrażać je stopniowo.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste