E.Rafalska o programie Opieka 75 plus

28.11.2017 10:39  Emerytury
E.Rafalska o programie Opieka 75 plus Dziś rusza program mający zwiększyć dostępność do usług opiekuńczych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 Plus. Obejmuje tereny małych gmin do 20 tysięcy mieszkańców. Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, na program "Opieka 75 Plus" ma zostać przeznaczonych 57,4 miliona złotych.

Wsparciem ma zostać objętych około 13,5 tysiąca starszych osób. Minister wyjaśniła, że program jest odpowiedzią na wyzwania jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne. Dodała, że wśród wszystkich gmin do 20 tysięcy mieszkańców aż 70 procent wykazuje dochody niższe niż średnia krajowa dla wszystkich gmin w Polsce.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że nabór wniosków do programu "Opieka 75 Plus" rusza już dzisiaj. Zapotrzebowanie na wsparcie dla samorządów gminnych zbierane jest przez wojewodów.

Dziś rusza także druga edycja programu "Senior plus". W przyszłym roku na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych zostanie przeznaczonych 80 milionów złotych. Kwota ta pozwoli na utworzenie około 310 nowych placówek, w tym 60 Dziennych Domów i 250 Klubów "Senior Plus".

Minister Elżbieta Rafalska wyjaśniła że po wprowadzeniu programu "Rodzina 500 Plus" zmieniła się struktura osób korzystających z pomocy społecznej. Wyraźnie zmniejszył się odsetek rodzin z dziećmi a rośnie liczba osób starszych objętych pomocą społeczną. Niekorzystna sytuacja demograficzna jest szczególnie widoczna w małych gminach, w których społeczeństwo starzeje się znacznie szybciej niż w innych miejscach kraju.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste