Emerytura? Młodzi Polacy uważają, że nie mogą liczyć nawet na siebie

04.12.2013 15:21  Emerytury
Emerytura? Młodzi Polacy uważają, że nie mogą liczyć nawet na siebie
Prawie połowa Polaków w wieku 20 – 29 lat twierdzi, że największą przeszkodą w rozpoczęciu oszczędzania na emeryturę jest brak pieniędzy – wynika z badania „Młodzi, niezamożni, pragmatyczni” przeprowadzonego przez AEGON. Ale czy tylko kwestie finansowe są ograniczeniem w pomnażaniu majątku młodych Polaków?

Ponad połowa ankietowanych Polaków nie wierzy, że państwowa emerytura wystarczy, aby prowadzić wygodne życie. Jednocześnie ponad 60% nie ma planu oszczędzania na emeryturę ani indywidualnie dobranych produktów finansowych, które pomogą ten kapitał na przyszłość zgromadzić.

Wśród czynników, które najbardziej zachęcają do oszczędzania na emeryturę znajdują się: podwyżka (70%), udogodnienia podatkowe (42%) oraz dobry plan emerytalny zapewniony przez pracodawcę (42%).

- Wyniki badań potwierdzają siłę mitu, który pokutuje wśród młodych Polaków, że oszczędzanie na emeryturę wymaga dużych nakładów finansowych. Tymczasem na rynku możemy znaleźć szereg produktów emerytalnych, które mogą pomóc w zapewnieniu stabilizacji oraz poczucia bezpieczeństwa finansowego po zakończeniu aktywności zawodowej – mówi Marcin Hadyś, członek zarządu AEGON.

Chociaż dwudziestolatkowie mają aspiracje, by w trakcie swojej jesieni życia podróżować (66%) oraz oddawać się przyjemnościom związanym z hobby (55%), to przemawia przez nich pesymizm. Ponad 40% badanych utożsamia słowo emerytura z ubóstwem, niepewnością oraz problemami zdrowotnymi, a ponad połowa twierdzi, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy sytuacja gospodarcza w Polsce się pogorszy.

Na podstawie wyników raportu można także stwierdzić, że choć większość respondentów nie planuje swojej emerytury, brak wystarczających środków finansowych jest tylko jednym z powodów. Kluczową rolę odgrywa także sposób wydawania pieniędzy.

Największą przeszkodą w oszczędzaniu na emeryturę, przytaczaną przez 15% respondentów, jest albo niewiedza w temacie długoterminowych inwestycji, złożoność produktów inwestycyjnych i opłat z nimi związanych, albo brak potrzeby, by w ogóle oszczędzać. Rozwiązaniem tej kwestii jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy młodych pracowników na temat planowania emerytury i zapewnienie dostępu do profesjonalnych porad finansowych.

Raport pokazuje również, że dzięki lepszym informacjom oraz prostym produktom, więcej ludzi decydowałoby się na oszczędzanie. Ponad jedna czwarta badanych przyznaje, że łatwiejsze w zrozumieniu i częściej dostarczane informacje na temat oszczędności emerytalnych zachęciłyby ich do gromadzenia kapitału.

AEGON

kk
 


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Nie uważam, że młodzi nie mają na co liczyć. Może z ZUS-u i owszem, ale bardziej opłacałoby im się wpłacać co miesiąc jakiś procent wypłaty na konto i zainteresować się funduszami emerytalnymi.

  poprostumarek   (14 czerwca 2016 o 18:48)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Trzeba pomyśleć o swojej przyszłości juz teraz nawet jak jest się młodym,ale nie każdy o tym myśli, sama zastanawiam się nad wykupieniem takiej gwarancji renta w compensie, aktualnie zbieram informację.

  ~Sandra   (14 maja 2016 o 11:01)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste