M. Morawiecki o OFE i nowym systemie oszczędzania na emeryturę w III Filarze

19.12.2017 15:25  Emerytury
M. Morawiecki o OFE i nowym systemie oszczędzania na emeryturę w III Filarze Rozwiązania dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych i Otwartych Funduszy Emerytalnych trafią na ścieżkę legislacyjną w najbliższych miesiącach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o to na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być elementem III Filaru Emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę takich jak IKE, IKZE czy Pracownicze Programy Emerytalne.

Premier pytany czy po objęciu przez niego funkcji szefa rządu prace nad kolejnymi zmianami w OFE i nad nowym systemem oszczędzania w III Filarze nabiorą przyspieszenia podkreślił, że system emerytalny, który jest jednym z fundamentalnych systemów funkcjonowania państwa nie jest prosty i potrzebna jest spokojna dyskusja nad nim. Dodał, że jest to wstępny warunek akceptacji społecznej. Premier zaznaczył, że brak tej dyskusji kilka lat temu ze strony poprzedniego rządu doprowadził do wielkich kontrowersji wokół reformy emerytalnej. Program budowy kapitału i temat dotyczący przyszłości OFE rząd chce w najbliższych miesiącach wprowadzić na ścieżkę legislacyjną - mówił premier.

Kilka tygodni temu Mateusz Morawiecki zapowiadał, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może nastąpić od 2019 roku.

Wcześniej prezentując swój Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wyjaśniał, że OFE mają być przekształcone w Fundusze Inwestycyjne. 75 procent aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych miałoby trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Pozostałe 25 procent do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Zarządzanie nad FRD miałby przejąć Polski Fundusz Rozwoju.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste