Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


MRPiPS zapewnia, że przepisy o obniżonym wieku emerytalnym wejdą w życie bez przeszkód

09.08.2017 13:36  Emerytury
MRPiPS zapewnia, że przepisy o obniżonym wieku emerytalnym wejdą w życie bez przeszkód Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną i przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października - zapewnił wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz. Ministerstwo odpiera zarzuty Komisji Europejskiej , jakoby przywrócenie wieku emerytalnego sprzed reformy było dyskryminacją.

Jak podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, rząd premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom i reforma emerytalna wejdzie w życie bez żadnych komplikacji. Minister dodał, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany i w każdym oddziale ZUS blisko 600 doradców emerytalnych odpowiada na pytania ubezpieczonych i Zakład jest przygotowany na przyjmowanie wniosków o emeryturę. Ubezpieczeni mogą ale nie muszą przechodzić na emeryturę w ustawowym wieku. Jest to przywilej a nie obowiązek.

Minister Michałkiewicz zaznaczył, że pismo przesłane przez Komisję Europejską jest bardo starannie analizowane i przygotowywana jest odpowiedź na nie. Dodał, że w piśmie nie ma nic, co zaburzałoby wdrożenie w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreślił, że przywoływany artykuł z Dyrektywy Unijnej mówi o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny.

Zależy to od nich samych. Tym samym osoby, które chciałyby od 1 października przejść w obniżonym wieku na emeryturę mogą spokojnie się do tego przygotowywać Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zastrzeżenie Komisji dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu odmiennego dla kobiet i mężczyzn przejścia w stan spoczynku. Według Komisji jest to sprzeczne z artykułem 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste