Martwisz się o wysokość emerytury? Sprawdź, co to jest PPK!

20.09.2019 13:24  Emerytury
Martwisz się o wysokość emerytury? Sprawdź, co to jest PPK!

Przyszłe emerytury Polaków mogą nie być wystarczające - zdaje sobie z tego sprawę duża część Polaków. Rozwiązaniem może być PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe sposobem na godną emeryturę

Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że ich przyszłe dochody emerytalne będą za niskie, a ich standard życia po zakończeniu kariery zawodowej się pogorszy. Dla wielu z nas, jak wynika z licznych ankiet i badań opinii, perspektywa zakończenia kariery zawodowej stanowi źródło zmartwień.

Choć okazuje się, że Polacy po przejściu na emeryturę decydują się na ograniczenie swoich wydatków, problem zaczyna być dotkliwy po 70. roku życia, gdy wydatki się nawarstwiają i zaczynają przewyższać wpływy. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są Pracownicze Plany Kapitałowe. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat PPK? Wejdź na https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/ gdzie dostępne są PPK informacje.

Co to jest PPK?

PPK program, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to system prywatnego, dobrowolnego oszczędzania dla pracowników, do którego można przystąpić już w wieku 18 lat. Co istotne, im wcześniej się do niego przystąpi, tym większa będzie wysokość przyszłej, dodatkowej emerytury. Na czym to polega?

Od 1 lipca 2019 roku pracodawca zatrudniający minimum 250 pracowników ma obowiązek wprowadzić PPK. Na indywidualne rachunki uczestników programu PPK wpływają wpłaty pracowników, w wysokości minimum 2 proc. wynagrodzenia brutto, i pracodawców w wysokości 1,5 proc. pensji pracownika brutto. Do tego państwo dokłada pracownikom tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł, a co roku dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Dodatkowo uczestnik PPK może zadeklarować pracodawcy chęć odkładania nieobowiązkowych, dodatkowych kwot. Jego dobrowolna wpłata może wynieść do 2 proc. wynagrodzenia brutto, a wpłata pracodawcy - do 2,5 proc. Dzięki temu maksymalna, comiesięczna wpłata na rachunek uczestnika PPK wyniesie 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Do programu zostają automatycznie zapisani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą zostać także starsi pracownicy, do 70 roku życia, jednak wtedy niezbędne jest złożenie odpowiedniej deklaracji.

Pracownicze Plany Kapitałowe to idealne rozwiązanie dla pracowników, którzy obawiają się o wysokość swojej przyszłej emerytury. To także szansa dla pracodawców, którzy przez dodatkowe wpłaty na konta pracowników, mogą stać się bardziej atracyjni na rynku pracy.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


finanse_osobiste