Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Mimo obniżonego wieku emerytalnego warto pracować dłużej

01.10.2017 16:56  Emerytury
Mimo obniżonego wieku emerytalnego warto pracować dłużej Od dziś wiek emerytalny zostaje obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeremi Mordasewicz ekspert Konfederacji Lewiatan, wieloletni członek Rady Nadzorczej ZUS, powiedział IAR, że warto jednak, by osoby, które mogą, pracowały dłużej. Tłumaczy, że wysokość emerytury zależy od tego, ile zgromadziliśmy składek, jaki będzie dalszy oczekiwany czas życia w momencie przejścia na emeryturę czyli jak długo emeryturę będziemy pobierać oraz od waloryzacji naszego kapitału emerytalnego w ZUS.

Każdy dodatkowo przepracowany rok może znacząco podnieść świadczenie. Jeśli jest, jak obecnie dobra sytuacja na rynku pracy, to nasz kapitał przed przejściem na emeryturę jest bardzo korzystnie waloryzowany. Na przykład w tym roku była to waloryzacja 6,5 procent. "W przyszłym roku, z uwagi na to, że rośnie zatrudnienie i wynagrodzeni,a spodziewana jest również bardzo korzystna waloryzacja - o ponad 7 procent" - podkreśla Jeremi Mordasewicz.Dodaje, że jeśli ktoś na koncie w ZUS zgromadził 100 tysięcy, to po waloryzacji będzie to 107 tysięcy.

"Jeśli ktoś przepracuje jeden rok dłużej, podniesie swoje świadczenie o 10 procent" - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz. Tym samym emerytura w wysokości na przykład 2 tysięcy złotych po roku dodatkowej pracy zostanie podwyższona o 200 złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste