Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Moja emerytura - mój najpiękniejszy czas, jak spokojnie oszczędzać?

05.06.2017 08:09  Emerytury
Moja emerytura - mój najpiękniejszy czas, jak spokojnie oszczędzać? Koniunktura gospodarcza zmienia się, rządy i gospodarka się zmienia. To co jest pewne, to to że za jakiś czas czeka Cię tzw. "emerytura”. Czas mija nieubłaganie, a wyzwania  z jakimi się spotykamy na naszej drodze, nie ułatwiają nam dojścia do spokojnej emerytury i cieszenia się życiem, a po to ono jest! Carpe diem!

Wszystko zależy od nas, czy wystarczająco wcześnie dostrzeżemy mijający czas i zadbamy o spokój i te radość na naszej emeryturze odpowiednio wcześniej. Czy zadałeś sobie pytania?
 • Czy wiesz jak określić ile miesięcznie musisz odkładać na swoją własną emeryturę aby nie martwic się o fundusze?
 • A może chcesz zrealizować inny cel inwestycyjny za kilka lat?
 • Czy wiesz jak śledzić drogę do tego celu, aby go zrealizować?

Najważniejsze - miej cel i zacznij dziać już dziś, aby nie martwić się potem. To proste !

 • Wystarczy powiedzieć „Za 30 lat chcę mieć zaoszczędzone 500.000 złotych na zabezpieczenie mojego życia na emeryturze”, albo „Za 5 lat chcę mieć 70.000 złotych na nowy samochód”.
 • To bardzo ważne, abyś wyznaczał sobie takie cele. Dzięki nim dużo łatwiej zorganizujesz swoje oszczędności i wydatki.
 • O wiele trudniejszym zadaniem jest określenie ile musisz odkładać miesięcznie, aby osiągnąć swój cel.
 • Jeszcze trudniej jest śledzić postęp swoich oszczędności na różne cele, szczególnie gdy chcesz wiedzieć jak aktualna wartość Twoich oszczędności ma się do celu lub celi, które zamierzasz osiągnąć.

Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, jeżeli swoje oszczędności inwestujesz, zyski z inwestycji reinwestujesz, a do tego już dziś masz zgromadzoną pewną część pieniędzy na swój cel. 

Po drugie - monitoruj drogę do celu!

Przypuśćmy, że od daty kiedy określiłeś swój cel minęło już kilka miesięcy. 

 • Czy potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym miejscu drogi do celu jesteś?
 • Jaka jest aktualna wartość Twoich oszczędności w stosunku do oczekiwanej wartości oszczędności na drodze do celu?

Bez takich informacji nie będziesz w stanie wprowadzić korekt do planu oszczędzania. Z drugiej strony taka informacja da Ci poczucie spokoju i pewność, że Twój plan oszczędzania się sprawdza.

Po trzecie – wprowadzaj zmiany jeżeli to będzie niezbędne!

Możliwe, że przeszacujesz stopę zwrotu z inwestycji ze swoich oszczędności. Możliwe, że znacząco zmieni się inflacja lub inne czynniki makroekonomiczne. Możliwe, że wraz z upływem czasu zweryfikujesz swój cel i zmienisz jego założenia (np. wartość końcową celu lub datę jego osiągnięcia). Wówczas niezbędne jest to abyś wprowadził zmiany i określił to co najważniejszego czyli zweryfikowaną wartość comiesięcznej kwoty, którą musisz oszczędzać aby osiągnąć swój cel.

Po czwarte – jak to wszystko kontrolować?

Możesz użyć do tego arkusza kalkulacyjnego. Jest to możliwe, ale będzie wymagało od Ciebie dużo pracy, szczególnie wówczas, gdy będziesz chciał monitorować wartość oszczędności i zarazem porównywać ją z oczekiwaną wartością oszczędności w czasie.

Jest prostszy sposób. Możesz użyć dedykowanego do tego celu narzędzia jakim jest np. serwis myfund.pl, który pozwala kompleksowo monitorować  i zarządzać wszystkimi Twoimi inwestycjami z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, smartphon’u lub tabletu. I w każdym momencie wiesz ile już masz.

Po piąte – oto przykład Twojej inwestycji

1. Załóżmy, że od początku 2011 roku odkładasz do miesiąc 300 złotych i kupujesz za te 300 złotych proporcjonalnie 30% akcji, 30% funduszy obligacji i 40% inwestujesz w lokaty.

2. Na dzień 22 maja 2017 roku wartość Twoich oszczędności to 26 363 złote. Chciałbyś za 25 lat (na 22 maja 2036 roku) mieć odłożone 300 000 PLN – to Twój cel.

3. Powstaje pytanie: Ile miesięcznie powinieneś odkładać od dzisiaj co miesiąc aby osiągnąć ten cel?
 • Musisz oczywiście poczynić jedno założenie - jaką średnią roczną stopę zwrotu z inwestycji jesteś w stanie osiągnąć. Załóżmy asekuracyjnie, że będzie to 6%.
 • Teraz możesz już policzyć kwotę jaką musisz co miesiąc oszczędzać i inwestować. W serwisie myfund.pl wystarczy wpisać dane i kliknąć na ikonce kalkulatora (zaznaczone na czerwono):
 


Obliczane parametrów celu inwestycyjnego.
Źródło: myfund.pl

 • Za pomocą tego kalkulatora możesz również obliczyć wartość rocznej stopy zwrotu lub wartość celu po podaniu pozostałych wartości.
 • Wracając do naszego przykładu wyszło, że aby osiągnąć wyznaczoną wartość celu (300 000 złotych za 25 lat od dzisiaj) i rocznej stopie zwrotu równej 6% musisz odkładać 444,59 złotych miesięcznie.
 • Bardzo ważne jest to (patrz po drugie… i po trzecie…), aby taką analizę zrobić co najmniej raz w roku (oczywiście dla krótszego celu warto to robić częściej) i wprowadzać odpowiednie korekty (np. zmienić oczekiwaną stopę zwrotu) a w efekcie obliczyć zmodyfikowaną wartość miesięcznych oszczędności.

Rzut oka na wykres pokazujący rzeczywistą wartość oszczędności (zielona linia na wykresie nazwana „Wartość portfela”) oraz krzywą obrazującą oczekiwaną wartość celu w kolejnych okresach (niebieska linia na wykresie nazwana „Cel Inwestycyjny”) pozwala na bardzo szybką analizę, w którym punkcie drogi do celu jesteś i ile brakuje Ci do Twojego celu lub o ile wyprzedzasz drogę do niego:
Wartość oszczędności  i cel inwestycyjny w czasie.
Źródło: myfund.pl

Przekonany i gotowy do oszczędzania ! Czy dzisiaj jesteś przekonany o tym, jaką wartość emerytury otrzymasz za kilkadziesiąt lat? Czy dzisiaj jesteś w stanie zaufać Państwu, że będzie w stanie zapewnić Ci środki do życia gdy będziesz miał już prawo do zakończenia najbardziej pracowitego okresu w swoim życiu? 

Tak naprawdę nikt oprócz Ciebie samego  nie zagwarantuje Ci tego, że za kilkadziesiąt lat będziesz miał godną „wypłatę” każdego miesiąca. Dlatego już dzisiaj musisz postawić sobie swój własny cel i systematycznie do niego dążyć.

Powodzenia i pamiętaj ze to jest Twój dzień na zmiany! Carpe diem :) • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste