Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Niewielki wpływ obniżenia wieku emerytalnego na rynek pracy

10.04.2018 10:43  Emerytury
Niewielki wpływ obniżenia wieku emerytalnego na rynek pracy Ponad 85 procent pracodawców przyznaje, że obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło negatywnie na ich funkcjonowanie - wynika z najnowszego badania Kantar Millward Brown dla Work Service.

Od 1 października ubiegłego roku kobiety mogą przechodzić na emerytury w wieku 60 lat a mężczyźni w wieku 65 lat. Mimo przyznania w ubiegłym roku 313 tysięcy świadczeń związanych z wejściem w życie nowych regulacji, rynek pracy na tym nie ucierpiał - mówi IAR Andrzej Kubisiak z Work Service.

Jak wyjaśnia, wyniki badania są zbieżne z informacjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które mówią, że na emerytury w obniżonym wieku przechodziły w pierwszej kolejności osoby nieaktywne zawodowo, pozostające na różnego rodzaju zasiłkach a także bezrobotni, którzy nie byli zarejestrowani w urzędach pracy.

Z danych ZUS wynika, że w tym roku na przejście na emeryturę częściej już decydują się osoby aktywne zawodowo i pracujące na etacie. To zaś, zdaniem eksperta, może oznaczać, że pracodawcy bardziej odczują skutki odejścia tych osób z rynku pracy. W wiek emerytalny wchodzą liczne roczniki wyżu demograficznego.

Badanie zrealizowano na próbie 300 pracodawców z firm małych, średnich i dużych.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste