Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Obniżony wiek emerytalny

01.10.2017 07:48  Emerytury
Obniżony wiek emerytalny Kobiety będą mogły od dziś przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Ubezpieczeni od lipca mogą korzystać z pomocy doradców emerytalnych, którzy są dostępni w każdym oddziale ZUS - przypomina w rozmowie z IAR prezes Zakładu Gertruda Uścińska. Doradcy pomagają między innymi obliczyć ile wyniesie wysokość świadczenia jeśli ktoś popracuje dłużej niż pozwala mu ustawowy wiek emerytalny.

Część ubezpieczonych po konsultacji z doradcą odkłada w czasie decyzję o przejściu na emeryturę w ustawowym wieku uprawniającym do przejścia, gdyż każdy dodatkowy rok pracy oznacza wyższe świadczenie w przyszłości - zauważa prezes Uścińska. Emerytura jest bowiem wyliczana na podstawie wielkości zgromadzonego na koncie ubezpieczonego kapitału, który jest corocznie waloryzowany i okresu, w którym przechodzimy, na podstawie tablic długości trwania życia podawanych przez GUS. Im później przechodzimy tym wyższy kapitał i mniej miesięcy dalszego trwania życia. To zaś sprawia, że świadczenie emerytalne jest wyższe.

Z ankiety, wypełnianej przez ubezpieczonych wynika, że decyzję o przejściu na emeryturę później niż w ustawowym wieku odkłada 20 procent z nich. Natomiast 50 procent oświadczyło, że na emeryturę przejdzie, a 30 procent, że to zależy od wielu uwarunkowań.

Prezes Gertruda Uścińska poinformowała, że uprawnionych do przejścia na emeryturę w tym roku jest 415 tysięcy osób. Z wyliczeń ZUS wynika że około 82 - 83 procent uprawnionych podejmuje decyzję o przejściu. Stąd należy się spodziewać, że na emeryturę przejdzie około 331 tysięcy osób.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste