Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Od 1 września można będzie składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku

29.08.2017 07:58  Emerytury
Od 1 września można będzie składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku Rząd ma dzisiaj przedstawić stan przygotowań do wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Od 1 września można będzie już składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku - mówi IAR rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnia, że wnioski można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.

Do zmiany przepisów przygotowany jest zarówno system informatyczny Zakładu jak i załoga ZUS - zapewnia Wojciech Andrusiewicz. Przypomina, że od 1 lipca w każdym oddziale ZUS działają doradcy emerytalni. Zainteresowani mogą więc uzyskać kompletną wiedzę dotyczącą zasad przyznawania emerytury i czego mogą się spodziewać przechodząc na nią.
Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że uprawnionych do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku jest około 330 tysięcy osób.

Dodał, że warto dokładnie przemyśleć decyzję o przejściu bądź nie, na emeryturę, gdyż każdy przepracowany dodatkowo okres oznacza wyższe świadczenie. Jak wyjaśnia, obecnie emerytura wyliczana jest prostym działaniem matematycznym. W liczniku umieszczane są składki zgromadzone przez całe życie wraz z kapitałem początkowym a w mianowniku średnie dalsze trwanie życia w miesiącach, które co roku prezentuje Główny Urząd Statystyczny.
Rzecznik ZUS przypomniał, że przejście na emeryturę to prawo a nie obowiązek..

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste