Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Od dziś komornik zostawi emerytom więcej na koncie

01.07.2017 05:14  Emerytury
Od dziś komornik zostawi emerytom więcej na koncie Zadłużeni emeryci i renciści znajdą się w lepszej sytuacji materialnej niż do tej pory. Od dziś kwota wolna od zajęć komorniczych wynosi 75 procent świadczenia, a nie jak do tej pory 50 procent. Oznacza to, że komornicy będą mogli zająć wyłącznie 25 procent kwoty brutto otrzymywanej przez dłużnika z tytułu świadczenia - wyjaśnia IAR rzecznik Rady Izby Komorniczej w Warszawie Andrzej Kulągowski. Dodaje, że bazą do naliczania kwot wolnych od potrąceń jest najniższa emerytura, wynosząca 1000 złotych.

Nowe przepisy nie dotyczą sytuacji, w której komornik zajmuje środki za niepłacone alimenty. Ci emeryci, którzy do tej pory jeszcze spłacają swoje należności alimentacyjne, a jest takich spora grupa, nic na zmianie przepisów nie zyskują - podkreśla rzecznik.

Andrzej Kulągowski wyjaśnia, że długi emerytów często biorą się stąd, iż zaciągają pożyczki w imieniu swoich dzieci i wnuków lub podpisują im dokumenty kredytowe. Bywa też, że są namawiani do zakupu "cudownych" garnków, pościeli czy materaców. Wielu ma też niewielkie kredyty z firm, które udzielają pożyczek na zakupy, głównie sprzętu AGD - podkreśla Andrzej Kulągowski.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste