PTE bliżej zarządzania PPK niż ubezpieczyciele

08.03.2018 16:30  Emerytury
PTE bliżej zarządzania PPK niż ubezpieczyciele Powszechne Towarzystwa Emerytalne bliżej zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi niż ubezpieczyciele. W ministerstwie finansów trwają prace nad reformą emerytalną.

Wiceminister Finansów Piotr Nowak powiedział, że w resorcie wciąż trwają prace, które zdecydują, kto będzie mógł zarządzać pieniędzmi na emerytury Polaków. Według niego są duże szanse, że Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które już wcześniej miały być przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, mogą liczyć na takie uprawnienia. Piotr Nowak podkreślił, że szczegóły tych rozwiązań trzeba będzie wspólnie dopracować. Wiceminister dodał, że resort wciąż czeka na oficjalne zgłaszanie uwag w tej sprawie.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Piotr Nowak w Polsce firmy ubezpieczeniowe prowadzone są konserwatywnie i bezpiecznie, a nadzór nad nimi jest skuteczny. Przyznał, że powierzenie oszczędności emerytalnych może wiązać się z ryzykiem. Wiceszef resortu finansów zwrócił przy tym uwagę, że pieniądze, które będą gromadzone przez emerytów w PPK, nie mogą być obarczone ryzykiem ubezpieczeniowym. Mówiąc wprost, chodzi o to, że by pieniądze z odszkodowań na przykład po potencjalnej powodzi, nie uszczupliły portfeli przyszłych emerytów.

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że w tej sprawie złoży propozycje udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W tej chwili ubezpieczyciele pracują nad odpowiednimi rozwiązaniami, które dotyczą między innymi zabezpieczenia pieniędzy emerytów. PIU przypomina, że ubezpieczyciele mają doświadczenie zarówno w zarządzaniu długoterminowymi inwestycjami, jak i współpracy z pracodawcami.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste