Partnerzy społeczni bardzo dobrze oceniają realizację ustawy zmieniającej wiek emerytalny

20.12.2017 18:05  Emerytury
Partnerzy społeczni bardzo dobrze oceniają realizację ustawy zmieniającej wiek emerytalny Rada Dialogu Społecznego wyraża uznanie dla profesjonalnego i bardzo sprawnego przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do wcielenia w życie przepisów o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Ustawa weszła w życie 1 października tego roku, ale wnioski można było składać od 1 września. Jak poinformowała podczas posiedzenia Rady prezes ZUS Gertruda Uścińska, do 16 grudnia tego roku do Zakładu wpłynęło blisko 413 tysięcy wniosków w tej sprawie. 70 tysięcy wniosków zostało złożonych przez osoby nieaktywne zawodowo. ZUS wydał 379 tysięcy decyzji wynikających z obniżenia wieku. 53 tysiące to decyzje odmowne lub te, które dotyczą zawieszenia wypłaty świadczenia.

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że ZUS nie ma problemu z wydawaniem decyzji w sprawie emerytur w ustalonym wymaganym terminie 30 dni. Pracownicy ZUS sprawnie poradzili sobie z wielokrotnie zwiększonymi obciążeniami związanymi z przyjmowaniem wniosków, których było czterokrotnie więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.
Działania ZUS dotyczące realizowania reformy emerytalnej bardzo dobrze oceniają też pracodawcy i związki zawodowe.

Jak mówił Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, trzeba pogratulować prezes Uścińskiej tak dobrej organizacji pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreślił, że ZUS zrobił wszystko, co mógł i cały proces przebiegał bardzo sprawnie.

Także Andrzej Radzikowski z OPZZ wyraził uznanie dla działań ZUS. Zaznaczył, że ponad 90 procent decyzji było wydanych w terminie. Te, które w terminie wydane nie były, wynikały nie z tego, że potrzebne były dodatkowe wyjaśnienia związane z uprawnieniami emerytalnymi.

Prezes ZUS podkreśliła, że wiele osób mimo ukończenia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn zdecydowało się na dalszą pracę z uwagi na fakt, iż dłuższa obecność na rynku zatrudnienia i dłuższe opłacanie składek oznacza wyższą emeryturę. W podejmowaniu decyzji dużą rolę odegrali doradcy emerytalni, którzy są i będą do dyspozycji ubezpieczonych w każdym oddziale ZUS - zaznaczyła profesor Gertruda Uścińska.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste