Prace nad przepisami dotyczącymi PPK

18.04.2018 18:41  Emerytury
Prace nad przepisami dotyczącymi PPK Przepisy dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych mają być precyzyjne i zrozumiałe dla każdego. W resorcie finansów odbyła się dziś kolejna tura uzgodnień z partnerami społecznymi i instytucjami finansowymi w sprawie PPK. Do projektu zgłoszono ponad tysiąc poprawek i jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa na kolejnym już spotkaniu nie udało się zamknąć tematu.

Trzecie spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w najbliższy piątek. Do wyjaśnienia pozostało jeszcze wiele kwestii - mówi ekspert do spraw ubezpieczeń i wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Zastanawiano się na przykład nad płaceniem do PPK składek przez osoby najmniej zarabiające. Według ministerstwa finansów zasadne jest, by osoby najniżej uposażone były częściowo odciążone od płacenia składki na PPK. Ważnym elementem dyskusji był też sposób informowania pracowników, tak by orientowali się, co dzieje się z odkładanymi przez nich pieniędzmi.

Wiesława Taranowska zaznaczyła, że uzgodnienia są w połowie drogi ale najważniejsze jest, że rząd bardzo starannie pochyla się nad wszystkimi poprawkami zgłoszonymi przez partnerów społecznych i instytucje finansowe.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być jednym ze sposobów dobrowolnego oszczędzania na emeryturę obok IKE, IKZE i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Zgodnie z projektem, do Pracowniczych Planów Kapitałowych zapisywani będą automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale będą się mogli z programu wypisać. Po upływie dwóch lat znowu będą zapisywani i - znowu będą się mogli wycofać.

Projekt przewiduje też, że składka odprowadzana na PPK nie będzie mogła być niższa niż 3,5 procent wynagrodzenia. Opłacana będzie i przez pracownika, i przez pracodawcę. Ma wynosić 1,5 procent wynagrodzenia ze strony firmy i 2 procent od pracownika.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste