Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury


Premier B. Szydło: szkoda, że Komisja Europejska nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE

08.08.2017 18:57  Emerytury
Premier B. Szydło: szkoda, że Komisja Europejska nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE Premier Beata Szydło napisała na Twitterze, że Komisja Europejska nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw Unii Europejskiej. W ten sposób odniosła się do listu przesłanego wczoraj na ręce minister pracy Elżbiety Rafalskiej, w którym napisano, że odmienny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce może naruszać zasadę równości obowiązującą w Unii Europejskiej. Chodzi o zapis, który zacznie obowiązywać od października tego roku, wprowadzający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że trwają prace nad odpowiedzią na przesłany list. W komunikacie wydanym przez resort pracy napisano, że nie ma wątpliwości, iż przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn "są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi jak również polską tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej".

Resort pracy zaznacza, że różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn obowiązuje między innymi w Austrii, Polsce, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii oraz w Wielkiej Brytanii.
W komunikacie napisano też, że przywracany wiek emerytalny funkcjonował w Polsce ze względów kulturowych i społecznych, również w czasie, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Obowiązuje on również przez cały okres członkostwa w Unii. Pomimo tego, że stopniowo jest podnoszony, w najbliższych latach nadal zostanie zróżnicowany.
Jak podkreślono, z artykułu 7. dyrektywy z 19 grudnia 1978 roku wynika, że dyrektywa nie narusza prawa państw członkowskich do wyłączenia z jej zakresu ustalania wieku emerytalnego.

"Emerytura to wybór, a nie obowiązek czy przymus. Kobiety same decydują kiedy przejść na emeryturę. (...) To indywidualny wybór zależny ona od sytuacji osobistej ubezpieczonego i wiąże się między innymi z oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją rodzinną czy materialną" - napisano w komunikacie. Ponadto ministerstwo poinformowało, że po przywróceniu wieku emerytalnego od 1 października br. nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

W wysłanym wczoraj liście Marianne Thyssen komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników oraz Vera Jourowa komisarz do spraw sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci napisały, że "równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest jedną z kluczowych zasad, na których opiera się fundament Unii Europejskiej".

Komisarze europejscy zaznaczyli, że kraje unijne nie są zobowiązane do wprowadzenia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, powinny jednak systematycznie prowadzić działania mające taki cel.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste