Rząd przyjął projekt 'Mama 4+' dotyczący tzw. emerytur matczynych

22.01.2019 12:55  Emerytury
Rząd przyjął projekt 'Mama 4+' dotyczący tzw. emerytur matczynych Rada Ministrów przyjęła program "Mama 4+", zakładający świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować najniższej emerytury, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Nasze programy prorodzinne i społeczne świadczą o tym, że przyszłością jest rodzina. Nasz projekt 'Mama 4+' jest wyrazem naszej ogromnej wdzięczności. Nasze dzieci są przyszłością naszego kraju. Pokazujemy, że jesteśmy solidarni z naszymi mamami i babciami" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że świadczenie "Mama 4+" przysługiwać będzie osobom, które wychowywały co najmniej 4 dzieci, a które nie wypracowały stażu pracy do minimalnej emerytury.

"Świadczenie 'Mama 4+' wynosić będzie tyle, ile minimalna emerytura. Jeśli osoby pobierają emeryturę niższą niż minimalna emerytura, to świadczenie Mama 4+ będzie wyrównaniem do tej kwoty" - powiedziała minister.

Szacuje się, że ok. 65 tys. kobiet, które nie mają prawa do emerytury lub renty otrzyma rodzicielskie świadczenie "Mama 4+" uzupełniające w wysokości najniższej emerytury, podała Kancelaria Premiera.

Resort pracy szacował wcześniej koszt programu świadczeń Mama 4+ na 900 mln zł rocznie.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste