Sprawne wdrożenie ustawy obniżającej wiek emerytalny

30.12.2017 15:12  Emerytury
Sprawne wdrożenie ustawy obniżającej wiek emerytalny Wcielenie w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny, która zaczęła obowiązywać w mijającym roku, przebiegło bez zakłóceń. W ocenie zarówno rządu, jak i przedsiębiorców oraz związków zawodowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanął na wysokości zadania i wejście reformy w życie przebiegło bardzo sprawnie.

"Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 1 października ale już w lipcu w oddziałach ZUS pojawili się doradcy emerytalni" - przypomina prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. Doradcy informowali ubezpieczonych, czy nabyli prawo do emerytury i w jakiej wysokości. Za pomocą kalkulatora emerytalnego wyliczali też jak zwiększy się świadczenie, jeśli ktoś popracuje dłużej niż ustawowy wiek.

Wcześniej, w połowie maja pod hasłem "Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego" przeprowadzono kampanię społeczno - informacyjną. Resort Rodziny i Pracy prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę. Osoby, które mogły skorzystać z przejścia na świadczenie w obniżonym wieku, informowano, że emerytura to wybór, a nie obowiązek i że dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie w przyszłości. Ubezpieczeni mogli się o tym przekonać także z wyliczeń doradców emerytalnych. Zdaniem minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej, wprowadzenie do każdego oddziału ZUS doradców to bardzo trafiony pomysł, a doradcy byli dobrze przeszkoleni i bez problemów radzili sobie z przyjmowaniem wniosków.

ZUS nie ma też problemu z wydawaniem decyzji emerytalnych w ustawowym, wymaganym terminie 30 dni - zaznaczyła minister Rafalska.

Sprawne wcielenie w życie ustawy przywracającej wiek emerytalny doceniają też pracodawcy i związki zawodowe. Jak powiedział IAR Henryk Nakonieczny z Solidarności, związkowi bardzo na tym zależało, gdyż NSZZ"Solidarność" od początku zabiegała o wycofanie reformy emerytalnej rządu PO-PSL, zgodnie z którą wiek emerytalny mężczyzn i kobiet był stopniowo podnoszony do 67 lat. Henryk Nakonieczny zaznaczył też, że obniżenie wieku emerytalnego nie sprawiło, iż wszyscy uprawnieni od razu z tego przywileju skorzystali. Do tej pory wnioski złożyło 167 tysięcy osób aktywnych zawodowo, a nie pół miliona jak prognozowali niektórzy eksperci. "Nie każdy, kto złożył wniosek, na emeryturę się wybiera" - zaznaczył Henryk Nakonieczny.

Sposób wcielenia w życie ustawy chwali też Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Wyraził jednak obawę, że samo obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn sprawi, iż dostępność do pracowników będzie w przyszłości jeszcze mniejsza niż obecnie. Zdaniem Grzegorza Baczewskiego, rząd powinien wprowadzić specjalne programy i specjalne zachęty dla przedłużenia aktywności zawodowej Polaków.

Z danych ZUS wynika natomiast, że ponad połowa osób przechodzących na emeryturę w obniżonym wieku nie była aktywna zawodowo. Osoby te pobierały między innymi renty i świadczenia przedemerytalne.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste