Sytuacja FUS jest najlepsza od wielu lat

12.12.2018 09:52  Emerytury
Sytuacja FUS jest najlepsza od wielu lat Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest najlepsza od lat. Wpływają na to m. in. rosnące wynagrodzenia, ale także rozwiązania uszczelniające, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Sytuacja FUS jest najlepsza w ostatnich wielu latach. Pokrycie wypłaty świadczeń emerytalnych jest na poziomie 80% - takiego rezultatu nie było od dawna" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla TVP Info.

"Na to składa się duża liczba pracujących - najwyższa od lat, rosnące wynagrodzenia, ale też działania uszczelniające i zmiany, które wprowadził ZUS, ale też ministerstwo - myślę tu o e-składce, która uszczelniła system, uporządkowała i dzięki temu przychody ze składek w ZUS-ie są na poziomie najwyższym od lat" - dodała minister.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

W rezultacie wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione o nie mniej niż o 70 zł brutto. Jednocześnie w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,5 zł brutto.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste