Wicepremier Morawiecki o Pracowniczych Programach Kapitałowych

09.11.2017 11:16  Emerytury
Wicepremier Morawiecki o Pracowniczych Programach Kapitałowych Pracodawca, pracownik i państwo mają zrzucić się na przyszłą dodatkową emeryturę. To jedno z głównych założeń projektu ustawy o Pracowniczych Programach Kapitałowych, które zaprezentował rząd.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział podczas Kongresu Innowacyjnej Gospodarki w Warszawie, że dopłaty państwa mają zachęcić do oszczędzania na przyszłą emeryturę. Cała składka będzie sumą, na którą złoży się pracodawca, pracownik i budżet państwa. Dodał, że będą to pieniądze oszczędzających. Zarządzać będą nimi fundusze inwestycyjne.

Prezentacja założeń była kilkukrotnie przekładana. Minister Rozwoju i Finansów wyjaśniał, że to z powodu skomplikowania propozycji emerytalnych. Odkładane pieniądze mają budować długoterminowe oszczędności Polaków, więc według premiera przygotowanie tej propozycji jest dużą polityczną i społeczną odpowiedzialnością.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, PPK mają objąć docelowo ponad 11 milionów Polaków. Podstawowa składka pracodawcy to 1,5 procent podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Będzie on mógł zapłacić składkę dodatkową do 2,5 procent. Podstawowa składka pracownika sięgnie 2 procent, ale będzie on mógł dołożyć kolejne 2 procent podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Państwo zafunduje oszczędzającym 250 złotych opłaty powitalnej oraz 240 złotych co roku.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste