Wyjście z PPK na starcie programu zadeklarowało 41,5% pracowników

01.07.2019 09:40  Emerytury
Wyjście z PPK na starcie programu zadeklarowało 41,5% pracowników Wyjście na starcie z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) zadeklarowało 41,5% badanych, wynika z sondażu skierowanego do pracowników firm zrzeszonych w Pracodawcach RP.  82% nie chce zwiększać składki ponad wpłatę podstawową, a 77,7% zadeklarowało brak zaufania do tego programu.

"Na podstawie wyników ankiety można z dużym prawdopodobieństwem trafności stwierdzić, że masowość udziału w PPK nie jest taka pewna. To zły sygnał" - powiedział główny ekonomista pracodawców RP Leszek Juchniewicz, cytowany w komunikacie.

Juchniewicz wskazał, że dobrą stroną PPK jest zachęcanie pracowników do długoterminowego oszczędzania na czas emerytury.

"Tego rodzaju zachęta wydaje się być w polskich warunkach koniecznością, co wprost wynika z niskiej stopy oszczędności, charakteryzującą polskie społeczeństwo. Ta stopa oszczędności wynosi w Polsce zaledwie ok. 2,5-3%, podczas gdy w krajach UE osiąga poziom 3-4 razy wyższy.Innymi słowy - mało oszczędzamy, bo…mało zarabiamy. Na szczęście ta tendencja zdaje się pozytywnie odmieniać" - powiedział Juchniewicz.

Zobacz także: Polityka Insight, N-N: PKB bez PPK byłby o 2 pkt proc. niższy za 10 lat

Według OECD, Polska odnotowuje pozytywny trend zwiększania się stopy oszczędności per capita (to efekt rosnących zarobków i niskiego bezrobocia), zaś w ciągu najbliższych 2 lat stopa oszczędności ma wynieść w Polsce ok. 3,6%, podali Pracodawcy RP.

Reforma związana z tworzeniem PPK rusza 1 lipca i obejmie na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Podstawowe wpłaty na konto PPK wyniosą 2% wynagrodzenia brutto po stronie pracownika (lub 0,5% dla osób najmniej zarabiających) i 1,5% po stronie pracodawcy. Do oszczędności dołoży się państwo, które wpłaci uczestnikowi 250 zł opłaty powitalnej, a następnie 240 zł za każdy rok oszczędzania. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą, niezależnie od siebie, podnieść wysokość swoich wpłat - maksymalnie do 4% wynagrodzenia brutto.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Nowy kształt rynku finansowego   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste