Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


ZUS zakończył rozsyłanie listów do ubezpieczonych o stanie ich kont

14.08.2018 14:20  Emerytury
ZUS zakończył rozsyłanie listów do ubezpieczonych o stanie ich kont Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył operację przesyłania listów do ubezpieczonych o stanie ich kont emerytalnych - powiedział IAR rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że w sumie wysłanych zostało ponad 20 milionów listów, w tym ponad 2 miliony to listy elektroniczne dla zarejestrowanych na platformie usług elektronicznych.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że informacja o stanie konta ubezpieczonego jest jednym z najważniejszych listów otrzymywanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Traktuje bowiem o naszych finansach, o tym co te finanse oznaczają dla naszej przyszłości emerytalnej. Z tej korespondencji dowiemy się ile w całym swoim zawodowym życiu zebraliśmy składek, ile z nich wpłynęło w ostatnim roku. Jeśli ktoś ma konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym dowie się ile pieniędzy wpłynęło z OFE. Osoby, które ukończyły 35 rok życia otrzymują też wyliczoną hipotetyczną emeryturę.

Rzecznik ZUS odnosząc się do obaw związanych z niewysoką hipotetyczną emeryturą zaznaczył, że ta wyliczona w liście emerytura nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że dla wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych duże znaczenie ma takie planowanie swojej kariery zawodowej, by nie zatrudniać się na czarno i aby płacić składki od wszystkich składników wynagrodzenia. Dodał, że na dziś dla wielu to, że dostają mniej na rękę a wynagrodzenie brutto jest dużo wyższe jest uciążliwe W przyszłości jednak, to co wędruje z naszego brutto w postaci składek będzie kształtowało naszą emeryturę. Im więcej pieniędzy znajdzie się na naszym koncie emerytalnym, tym emerytura będzie wyższa.

Rzecznik ZUS zwrócił uwagę, że Zakład uporał się z rozsyłaniem listów na 19 dni przed zapisanym w ustawie terminem

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste