Srebrna gospodarka złotym biznesem

29.10.2014 17:47  Emerytury
Srebrna gospodarka złotym biznesem Żyjemy coraz dłużej, rodzi się coraz mniej dzieci i stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku. Za 20 lat co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat.

"Kryzys demograficzny można przekuć na stworzenie w naszym kraju biznesu nastawionego na wykorzystanie możliwości i potrzeb ludzi starszych" - podkreśla Marzena Rudnicka - prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Nie należy zapominać, że seniorzy korzystają nie tylko z domów spokojnej starości czy domów opieki ale też z telefonów komórkowych, podróży, samochodów, ośrodków kultury..
Marzena Rudnicka zaznacza, że o ile w krajach starej Unii gospodarka senioralna kwitnie, to u nas dopiero raczkuje.

Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha zwraca uwagę, że z rozwijaniem 'srebrnej ekonomii' nie możemy czekać. Dodaje, że taka gospodarka będzie żyłą złota tylko dla tych, którzy jak najszybciej będą inwestować w usługi senioralne. Jeśli szybko stworzymy warunki, by mogli w Polsce przebywać starsi Europejczycy to na tym skorzystamy. I tak usługi opiekuńcze dla osób starszych to świetny sposób na zaktywizowanie pokolenia 50+. Jest wiele kobiet, które opiekowały się albo rodzicami albo dziadkami i na rynku pracy teraz nie ma dla nich miejsca. Często wyjeżdżają do Niemiec i tam opiekują się niemieckimi emerytami. "Cały dowcip polega na tym, by ściągnąć tych niemieckich emerytów do Polski, by nasze kobiety nie musiały wyjeżdżać" - zaznaczył Robert Gwiazdowski. Według rozmówcy IAR, aby ściągnąć seniorów do Polski, usługi opiekuńcze nie mogą być gorsze niż w Niemczech, ale za to tańsze.

O tym, że nie da się uciec od otwarcia rynku usług senioralnych mówi też Andrzej Sadowski. Ekspert podkreśla, że taka srebrna ekonomia może przynieść duże korzyści naszej gospodarce.

Warto więc inwestować w usługi medyczne i opiekuńcze dla tych starszych emerytów. Wśród młodszych zaś coraz częściej istnieje zapotrzebowanie na posezonowe usługi turystyczne, rekreację na basenach czy halach sportowych.

O problemach "srebrnego biznesu" rozmawiali dziś w Warszawie uczestnicy I Kongresu Gospodarki Senioralnej.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste