Będzie rosło zapotrzebowanie na energię w Polsce

13.12.2017 14:38  Energetyka
Będzie rosło zapotrzebowanie na energię w Polsce Będzie rosło zapotrzebowanie na energię w Polsce. Joanna Maćkowiak Pandera z Forum Energii, think thanku zajmującego się transformacją energetyczną, powiedziała podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, że do 2050 roku średnioroczny wzrost może wynieść 1,4 procent.

W jej opinii, w ciągu ostatnich 5 lat polska energetyka zmieniła się bardziej niż w ciągu ostatnich 30 lat, a przed nią wielkie wyzwania. W Sejmie przedstawiła analizę "Polska energetyka 2050. 4 scenariusze".

Joanna Pandera Maćkowiak powiedziała, że pierwszy z nich to scenariusz węglowy, który zakłada m.in. budowę nowych kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Udział OZE (odnawialnych źródeł energii) w 2050 roku ma wynieść 17 procent, podczas gdy teraz wynosi 13 procent.

W drugim scenariuszu zakłada się, że udział węgla będzie stopniowo malał, po 2030 roku może pojawić się energetyka jądrowa. Udział OZE wyniesie 38 procent.

Kolejna koncepcja zbliżona jest do poprzedniej, ale nie ma w niej mowy o energetyce jądrowej. Stawia na zwiększenie produkcji gazu i OZE.

"I scenariusz najbardziej zielony, odnawialny, który zakłada, że po 2045 roku węgla będzie mało w naszej energetyce, ale znaczy udział przewiduje się dla OZE i gazu" - dodała Maćkowiak Pandera.

Łączne koszty systemowe dla każdego z 4 scenariuszy są podobne. Zamykają się w przedziale 529-556 miliardów złotych.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes